Zamknij

Deficyt państwa w 2020 roku wyniesie 100 mld zł - minister finansów

22.07.2020 12:42
Deficyt państwa w 2020 roku wyniesie 100 mld zł - minister finansów
fot. Ministerstwo Finansów/Twitter

Deficyt w tegorocznym budżecie państwa z powodu pandemii wyniesie w tym roku około 100 mld zł - oświadczył Tadeusz Kościński, minister finansów. Wcześniej rząd zapowiadał, że będzie to pierwszy w III RP budżet z równą sumą wydatków i przychodów.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że planowany na 2020 rok budżet państwa bez deficytu nie dojdzie do skutku. Z powodu "zamrożenia" gospodarki i szeregu ograniczeń praktycznie wszystkie branże odnotowały ogromne straty.

Ponadto rząd rozpoczął na niespotykaną od 1989 roku skalę pomocy publicznej liczonej w setki miliardów złotych. Jak ta sytuacja wpływa na stan finansów publicznych?

100 mld zł deficytu z powodu pandemii

Tadeusz Kościński, minister finansów, podczas środowego spotkania z dziennikarzami szacował, że deficyt budżetowy w tym roku może wynieść około 100 miliardów złotych. 

Zobacz także

- Deficyt wyniesie w tym roku około 100 miliardów złotych (...) To jest dopiero po wstępnej analizie. Czekamy jeszcze co na to rząd, inne ministerstwa, rada dialogu, które mogą spowodować zmiany w naszych założeniach - powiedział szef resortu finansów.

Tegoroczny budżet państwa był projektowany jako pierwszy od 1989 roku bez deficytu. 

Kościński poinformował dodatkowo, że spodziewa się w tym roku spadku polskiego PKB o około 4,5-4,6 proc. Wcześniej Komisja Europejska prognozowała, że spadek PKB w Polsce będzie jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Minister finansów odniósł się również do ustaleń ostatniego szczytu unijnego. Przywódcy 27-ki ustalili, że w ramach funduszu odbudowy zostanie przeznaczonych 750 mld euro - po połowie w bezzwrotnych grantach i pożyczkach. Jak poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących.

Zobacz także

Kościński powiedział, że pieniądze z UE w ramach pomocy w walce ze skutkami pandemii zaczną wpływać do Polski w przyszłym roku.

Już teraz powinniśmy coraz więcej pieniędzy kierować na inwestycje, żeby jak najszybciej rozwijać gospodarkę i skorzystać z okazji, bo prawdopodobnie dojdzie do przebudowy światowego rynku dostawców. Nie czekajmy aż ktoś w innym kraju zbuduje fabrykę, tylko wyprzedzajmy to

Tadeusz Kościński

RadioZET.pl/PAP