Zamknij

Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł

18.11.2020 10:04
minister finansów Tadeusz Kościński
fot. Jan Bielecki/East News

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował, że deficyt budżetu państwa po październiku 2020 wyniósł 12 mld zł. Z powodu pandemii nowelizacja budżetu zakłada, że rok 2020 zamknie się deficytem przekraczającym 100 mld zł.

Deficyt budżetowy wynikający z ratowania polskiej gospodarki przed zapaścią z powodu pandemii będzie odczuwany przez długie lata. Rok 2020 miał być w planach rządu wyjątkowy, jako że w planach zakładano całkowite uniknięcie deficytu. Pandemia COVID-19 boleśnie zrewidowała te założenia.

Nowelizacja tegorocznego budżetu podniosła poziom możliwego na koniec 2020 roku deficytu z planowanego wcześniej zerowego do 109,3 mld zł. Po wrześniu deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł, po październiku 12 mld zł.

Kościński: deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł

Minister finansów podał, że w okresie styczeń – październik 2020 dochody budżetu państwa były wyższe o 3,3 procent, a dochody podatkowe niższe o 1,2 procent w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Zobacz także

Dochody budżetu państwa z podatku VAT były wyższe o ok. 8,9 procent r/r. Szef MF zauważył, że począwszy od lipca 2020 wpływy są wyższe niż rok wcześniej, chociaż od września ich tempo wzrostu jest coraz wolniejsze.

Taka sytuacja spowodowana jest m.in. sprawną realizacją zwrotów VAT w poprzednich miesiącach oraz spadkiem tempa wzrostu zapasów w gospodarce. W okresie styczeń-październik br. dochody z VAT spadły o ok. 0,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Tadeusz Kościński

Resort finansów szacuje, że w październiku dochody z PIT wyniosły 6,3 mld zł i były wyższe o 3,3 procent niż w październiku 2019. Wpływy z PIT w okresie styczeń – październik 2020 wyniosły 51,3 mld zł i były niższe o 4,9 procent r/r, tj. o 2,6 mld zł. Według Kościńskiego na wykonanie w tym okresie wpłynęło pogorszenie sytuacji społeczno-gospodarczej w związku ze stanem epidemii oraz reformy z 2019 roku związane z obniżeniem stawki podatkowej oraz ulgą dla młodych.

Zobacz także

W październiku 2020 r. dochody budżetu państwa z CIT były wyższe o ok. 1,0 procent r/r. Począwszy od sierpnia 2020, gdy wpływy budżetowe obejmują głównie zaliczki bieżące, a nie rozliczenie roczne, wpływy miesięczne były niższe niż w analogicznych miesiącach 2019.

Według danych resortu finansów w październiku 2020 dochody budżetu państwa z podatku akcyzowego nieznacznie spadły - o ok. 0,1 procent r/r. W porównaniu ze wzrostami rzędu 6-10 procent w dwóch poprzednich miesiącach (wrześniu i sierpniu), wynikającymi ze zwiększonej aktywności społeczeństwa w okresie wakacyjnym, spadek wpływów w październiku oznacza najprawdopodobniej początek wpływu ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną na rynek towarów akcyzowych.

RadioZET.pl/PAP