Zamknij

Decyzja o nowych obostrzeniach już w piątek. Kiedy zaczną obowiązywać?

04.03.2021 16:14
Piotr Muller
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER/East News

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w piątek 5 marca 2021 Rządowy Zespół Zarzadzania Kryzysowego może podjąć decyzję o zmianie obostrzeń w Polsce. Na ostrzejszy lockdown mogą szykować się kolejne województwa, w których uruchomiono już prewencyjnie szpitale tymczasowe.

Lockdown w Polsce obowiązuje już od roku i wszystko wskazuje na to, ze w najbliższym czasie rząd będzie musiał podjąć decyzje o kolejnych jego zaostrzeniach. To reakcja na ogarniającą coraz większe rejony kraju trzecią falę, której kulminacja ma nastąpić według zapowiedzi rządowych ekspertów na przełomie marca i kwietnia 2021.

W 9 województwach postanowiono uruchomić z tego powodu szpitale tymczasowe, jednym z nich jest warmińsko-mazurskie, w którym już obowiązują ostrzejsze restrykcje. Wydaje się więc, że przynajmniej część z pozostałych regionów może dowiedzieć się o obowiązywaniu w nich ostrzejszego lockdownu już w piątek 5 marca 2021 roku.

Nowe obostrzenia mogą zostać ogłoszone w piątek 5 marca 2021

Rząd zadeklarował, że będzie podejmować „odważne decyzje” dotyczące luzowania i ewentualnego zaostrzania restrykcji. Jedną z pierwszych ich przykładów było wprowadzenie dalej idących restrykcji tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, 11 marca 2021, mimo rosnącej liczby zachorowań, otworzyć będzie się mogła także po dłuższej przerwie nowa branża.

Minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że rząd mógł sobie pozwolić na akceptowanie większego ryzyka podczas podejmowania decyzji o kształcie lockdownu, gdyż mamy w Polsce coraz więcej odpornych osób, które otrzymały pełne szczepienie lub są ozdrowieńcami.

Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie – już w piątek 5 marca 2021, a więc zaledwie 5 dni od czasu wdrożenia nowych obostrzeń, rząd może podjąć decyzję o nałożeniu kolejnych restrykcji. Zapowiedział to na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Będziemy omawiać aktualną sytuację, i być może już jutro będą podjęte decyzje w tym zakresie. Sytuacja jest dynamiczna. Nie mogę powiedzieć w tej chwili, w jakim kierunku będą szły decyzje, jeśli chodzi o obostrzenia.

Piotr Müller

Müller dodał, że nie należy się spodziewać, żeby nowe obostrzenia zaczęły obowiązywać już w weekend: rząd chce dać wszystkim, a w szczególności przedsiębiorcom, czas na dostosowanie się do nowych wytycznych.

Ostrzejszy lockdown może więc zacząć obowiązywać w kolejnych województwach już w drugim tygodniu marca, być może nawet już od poniedziałku. Müller przyznał, że rząd zastanawia się nad dostosowywaniem restrykcji w interwale tygodniowym ze względu na szybko zmieniające się dane o przebiegu pandemii i konieczność reagowania na pojawiające się niebezpieczeństwa.

Obostrzenia obowiązujące obecnie zostały wdrożone 1 marca 2021, jeśli rząd dotrzyma więc zapowiedzi, nowe zasady lockdownu mogą zacząć obowiązywać już od 8 marca 2021.

RadioZET.pl/PAP