Zamknij

Oxfam: 2,1 tys. miliarderów ma tyle, co 4,5 mld najbiedniejszych

20.01.2020 13:03
Davos 2020. Raport Oxfam o nierównościach na świecie
fot. Frame China/Shutterstock (ilustracyjne)

Liczba miliarderów na świecie podwoiła się ciągu dekady, a 22 najbogatszych ludzi ma więcej pieniędzy niż wszystkie kobiety w Afryce - alarmuje organizacja Oxfam. W swoim najnowszym raporcie apeluje o walkę z dramatycznie pogłębiającymi się nierównościami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Raport Oxfam opublikowano na dzień przed startem tegorocznej edycji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (WEF). Bloomberg podał, że weźmie w nim udział co najmniej 119 miliarderów, posiadających majątki o wartości około 500 miliardów dolarów.

Jego wyniki pokazują szokującą skalę nierówności, które coraz bardziej oddalają od siebie najbogatszych i najbiedniejszych mieszkańców Ziemi. 

Zobacz także

2,1 tys. miliarderów ma tyle, co 4,6 mld ludzi

- Nasze niepewna gospodarka wypełnia kieszenie miliarderów i wielkiego biznesu kosztem zwykłych mężczyzn i kobiet. Nic dziwnego, że ludzie zaczynają kwestionować, czy miliarderzy w ogóle powinni istnieć - podkreśliła Amitabh Behar, szefowa Oxfam w Indiach.

Kobiety i dziewczęta należą do tych, które najmniej korzystają z współczesnego systemu gospodarczego

Amitabh Behar

Według raportu Oxfam 2153 miliarderów ma więcej bogactwa niż 4,6 miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie. Jak zaznaczyła agencja AFP, Oxfam opiera swoje dane o informacje z magazynu "Forbes" i szwajcarskiego banku Credit Suisse. Mimo to są one kwestionowane przez niektórych ekonomistów.

Oxfam: czas na feministyczną gospodarkę

Organizacja pozarządowa sprawdziła jaki skutek przyniosłoby wprowadzenie globalnego podatku dla najbogatszych. Jego wprowadzenie postuluje część ekonomistów, w tym Thomas Piketty - autor książki "Kapitał XXI wieku".

Gdyby tylko jeden procent najbogatszych ludzi świata zapłacił zaledwie 0,5 procent dodatkowego podatku od swojego majątku, to przez przez 10 lat byłaby to kwota równa inwestycjom potrzebnym do stworzenia 117 milionów nowych miejsc pracy m.in. dla osób starszych i opieki nad dziećmi.

Zobacz także

Zdaniem Oxfam największymi ofiarami obecnego systemu gospodarczego są kobiety. Poświęcają aż 12,5 miliarda godzin na bezpłatną pracę opiekuńczą każdego dnia. W skali roku to daje co najmniej 10,8 biliona dolarów rocznie.

"Na całym świecie 42 procent kobiet nie może znaleźć pracy, ponieważ są one odpowiedzialne za opiekę, w porównaniu do zaledwie sześcioma procent mężczyzn" - alarmował Oxfam.

Organizacja wezwała w raporcie rządy do "zbudowania ludzkiej gospodarki, która jest feministyczna i ceni to, co naprawdę ma znaczenie dla społeczeństwa, zamiast napędzać nieskończoną pogonią za zyskiem i bogactwem".

"Na samym szczycie piramidy gospodarczej znajdują się tryliony dolarów, które są w rękach bardzo małej grupy ludzi, w większości mężczyzn" - dodał Oxfam.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP