Zamknij

Katastrofa klimatyczna największym ryzykiem według forum w Davos

16.01.2020 17:11
Davos 2020: największe ryzyka są związane z ekologią
fot. Piyaset/Shutterstock (ilustracyjne)

Wyłącznie ryzyka o charakterze ekologicznym znalazły się w corocznym raporcie wydanym przez organizatorów Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos. To pierwsza taka sytuacja w historii 15-lecia zestawienia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Raport opracowywano są przez organizatorów forum wspólnie z koncernem ubezpieczeniowym Zurich i firmą doradztwa ubezpieczeniowego Marsh & McLennan.

- Krajobraz polityczny jest spolaryzowany, poziom mórz wzrasta i szaleją związane z czynnikami klimatycznymi pożary. Mamy rok, w którym światowi politycy muszą współpracować ze wszystkimi grupami społecznymi w celu naprawienia i ponownego ożywienia naszego systemu kooperacji - nie dla krótkotrwałych korzyści, lecz po to, by sprostać dotyczącym nas stałym zagrożeniom - wskazał w raporcie prezes WEF Borge Brende.

Zobacz także

Dodał, że ma jednak także dobrą wiadomość, a mianowicie taką, że "pole do działania jest wciąż otwarte, jeśli nawet nie na długo".

Katastrofy naturalne i załamanie ekosystemu

Co zostało uznane za pięć największych ryzyk na świecie w 2020 roku?

Podobnie jak w latach poprzednich za największe zagrożenie tegoroczny raport uznaje ekstremalne zjawiska pogodowe w rodzaju powodzi i burz.

Na kolejnych miejscach stawia fiasko ochrony klimatu i dostosowania się do zmian klimatycznych, katastrofy naturalne takie, jak wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi, znaczne zmniejszenie się bioróżnorodności i załamanie się ekosystemu oraz spowodowane przez człowieka szkody i katastrofy ekologiczne.

Zobacz także

"Świat nie może czekać, aż rozwieje się spowijająca globalną politykę i światową gospodarkę mgła niepewności" - wskazuje raport.

Brende wymienił w tym kontekście wojnę handlową między USA i Chinami, narastający ciężar ogólnoświatowego zadłużenia oraz osłabienie dynamiki ekonomicznej przede wszystkim w najsilniejszych gospodarczo państwach.

W tegorocznym Światowym Forum Gospodarczym, które odbędzie się w Davos w dniach od 21 do 24 stycznia pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata", weźmie udział niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów.

Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP