Zamknij

Caritas i Mastercard uruchomiły datkomaty

30.09.2020 09:50
datkomat
fot. materiały prasowe Mastercard

Mastercard i Caritas pokazały datkomaty do wpłat bezgotówkowych. Urządzenia mają pomóc w zbieraniu funduszy na cele charytatywne.

Mastercard i Caristas Polska nawiązały współpracę w celu umożliwienia wspierania akcji charytatywnych Polakom, którzy zrezygnowali z gotówki na rzecz rozliczeń bezgotówkowych. W 10 miejscach w Polsce stanęły datkomaty: specjalne wpłatomaty, w których można wesprzeć kościelną organizację za pomocą karty płatniczej.

Dzięki zaangażowaniu w akcję PKP oraz Państwowych Portów Lotniczych (PPL) datkomaty stanęły w miejscach obsługi podróżnych, gdzie będą widoczne dla milionów podróżnych.

Datkomaty od Mastercard pomogą Caritas pozyskiwać fundusze

Coraz powszechniejsze odejście od gotówki sprawia problemy wielu organizacjom charytatywnym. Nawet jeśli znajdą się osoby skłonne do wsparcia fundacji, często okazuje się, że mają ze sobą tylko kartę płatniczą i nie mogą przekazać pieniędzy. Podobne zjawisko widoczne jest w kościołach, w których składanie przez wiernych ofiara na tacę staje się dla nich coraz bardziej problematyczne.

Rozwiązaniem tej kwestii mają być ofiaromaty, które stanęły już w kilku kościołach w Polsce. Analogiczne rozwiązanie zaproponował Caristas Polska Mastercard. Datkomaty umożliwią wspieranie fundacji za pomocą karty, telefonu lub dowolnego urządzenia mobilnego z funkcją płatności.

Zobacz także

Użytkownicy, korzystając z ekranu dotykowego, będą mogli wybrać sugerowaną kwotę wsparcia lub wybrać własną.

Caritas Polska łączy tradycyjną naukę Kościoła z nowoczesnymi sposobami komunikacji i pozyskiwania darczyńców, dzięki którym możemy nieść pomoc jeszcze większej liczbie potrzebujących. Datkomaty pokazują, że podążamy z duchem czasu. Urządzenia te sprawiają, że pomaganie będzie jeszcze łatwiejsze i dostępne na wyciągnięcie ręki.

ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

W pierwszym rzucie powstanie 11 datkomatów, które zostaną ulokowane w 10 miejscach w Polsce. Dwa zawitają na Lotnisko Chopina w Warszawie, pozostałe znaleźć będzie można na głównych dworcach kolejowych w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, a także Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu, Parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku oraz Centrum Okopowa w Warszawie.

datkomat_02

Zobacz także

Korzystający z datkomatów będą mogli wpłacać pieniądze na wybrany przez siebie cel. Początkowo będą to cztery prowadzone przez Caritas akcje: Rodzina Rodzinie (dla poszkodowanych w konfliktach zbrojnych), Na pomoc Bejrutowi (dla poszkodowanych w wyniku wybuchu chemikaliów w lokalnym porcie), Pomoc Wenezueli (dla cierpiących głód) oraz Program Skrzydła (pomoc polskim dzieciom w zaspokajaniu potrzeb umożliwiających edukację na odpowiednim poziomie).

Zagłosuj

Czy datkomaty i ofiaromaty się sprawdzą?

Liczba głosów:

Donatorzy będą mogli wesprzeć także cele statusowe fundacji, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, Caritas będzie mógł zdalnie wprowadzić informacje o nowych akcjach i wydarzeniach.

RadioZET.pl/Mastercard/Caritas