Zamknij

Majątek Daniela Obajtka. Ile zarabia i co naprawdę posiada szef PKN Orlen

24.03.2021 08:26
Daniel Obajtek. Ile zarabia i co posiada prezes PKN Orlen
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

Daniel Obajtek opublikował dokumenty majątkowe. Wynika z nich, że ma 38 nieruchomości w 14 miejscowościach. Od 1998 roku zarobił prawie 7 mln zł, pożyczył 2 mln zł, a na nieruchomości i działki wydał 6 mln. Natomiast w ramach darowizny od rodziny otrzymał 152 tys. zł. Sprawdzamy, co wynika z oświadczeń majątkowych, PIT-ów i umów byłego wójta Pcimia.

Taśmy Daniela Obajtka zapoczątkowały szereg publikacji dotyczących majątku i nieruchomości prezesa PKN Orlen. Były wójt Pcimia uważa serię artykułów Gazety Wyborczej za atak personalny i deklaruje, że nie ma nic do ukrycia. Z własnej inicjatywy zgłosił się do CBA z wnioskiem o kontrolę składanych przez lata oświadczeń majątkowych. 

Negatywne publikacje dotyczące szefa  PKN Orlen  n ie wypłynęły na osłabienie sytuacji giełdowej spółki. Z analizy przygotowanej przez Radio ZET Biznes wynika, że inwestorzy trzymają nerwy na wodzy i uwzględniają ryzyko polityczne, gdy w ich portfelu inwestycyjnym znajdują się spółki Skarbu Państwa.

Daniel Obajtek. Jaki majątek ma szef Orlenu

Z informacji opublikowanych przez money.pl wynika, że Daniel Obajtek w okresie między 1998 a 2020 rokiem zarobił prawie 7 mln zł. W tym czasie wydał 6 mln zł, czyli większą część zarobków pochodzących z legalnych źródeł na 30 nieruchomości.

Obecny prezes PKN Orlen w analizowanym okresie pracował w firmie swoich wujów Elektroplast w Stróży, był radnym, a potem wójtem gminy Pcim. Zajmował stanowisko prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, był szefem Rady Nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa i kierował grupą energetyczną Energa. Od lutego 2018 roku stoi na czele Orlenu.

Były wójt Pcimia w tym czasie tylko na najmie swoich nieruchomości zarobił 477 tys. zł netto. W sumie daje to więc niemal 6,8 miliona złotych zarobków pomiędzy 1998 a 2020 rokiem.

Nieruchomości, działki, majątek Daniela Obajtka

Z dokumentów ujawnionych przez Daniela Obajtka wynika, że w skład jego majątku wchodzi 30 działek, 3 mieszkania, dwie działki z budynkami oraz pensjonat w Łebie. Ta ostatnia inwestycja była najdroższa, inwestor zapłacił za nią 1,7 mln zł.

Centralne Biuro Antykorupcyjne oświadczyło, że podejmie czynności w sprawie kontroli majątku i oświadczeń majątkowych szefa PKN Orlen. Podało też, że takie działania zostały już przeprowadzone w przeszłości dwukrotnie.

RadioZET.pl/PAP/money.pl