Zamknij

Człowiek Roku Forum Ekonomicznego 2020. Kim jest Daniel Obajtek?

09.09.2020 10:02
Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznegi
fot. PAP/Maciej Kulczyński

Prezes jednej z największych spółek energetycznych otrzymał tytuł  Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. Z czego zasłynął Daniel Obajtek?

Forum Ekonomiczne to jedno z największych wydarzeń gospodarczych w roku. Zjazd ekonomistów, polityków i przedsiębiorców w Krynicy odbywa się do 1992 roku. W tym roku jednak ze względu na pandemię impreza ma miejsce w Karpaczu.

Organizatorzy Forum każdego roku przyznają nagrodę Człowieka Roku. W tegorocznej edycji tytuł ten zdobył prezes Orlenu, Daniel Obajtek, którego prezes PiS Jarosław Kaczyński nazwał „sternikiem polskiego biznesu”.

Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020

Podczas uroczystości wręczenia prezesowi Orlenu nagrody Człowieka Roku Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin odczytał list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz także

Czołowy polityk PiS uzasadniał wybór Obajtka na Człowieka Roku Forum Ekonomicznego nazywając go „sternikiem polskiego biznesu”

To, co robi Daniel Obajtek jako prezes Orlenu, to misja służąca rozwojowi RP. Daniel Obajtek jest jednym ze sterników polskiego biznesu. Jest nie tylko człowiekiem gospodarczego sukcesu, ale też człowiekiem misji 

- napisał prezes PiS w liście odczytanym podczas Forum

Kaczyński dodał w liście, że działalność Obajtka i Orlenu to element strategii budowy „polskiego państwa dobrobytu”.

Obajtek w swoim przemówieniu odniósł się do działalności Orlenu i planów stworzenia multikoncernu energetycznego.

Podejmujemy decyzje i patrzymy perspektywicznie. Akwizycje, których dokonujemy są nie po to, żeby zaspokoić czyjeś ambicje, ale są bardzo ważne dla całej gospodarki 

- powiedział Obajtek

Kim jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek to polski przedsiębiorca i menedżer, który swoja przygodę z biznesem rozpoczął w 1995 roku. Pracował wówczas jako operator maszyn, a następie kierownik w firmie Elektroplast. Kolejna dekada przyniosła mu mandat radnego, a potem wójta w gminie Pcim, jednak w 2015 roku Obajtek zakończył przygodę w lokalnej polityce.

Zobacz także

Tego samego roku stanął na czele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rok później został Przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki LOTOS – Biopaliwa Sp. z o.o. Równolegle pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki skarbu państwa DALMOR S.A. Kolejne lata przyniosły mu posadę w zarządzie spółki Energa, a potem PKN Orlen.

Zobacz także

Ta ostatnia posada okazała się kluczowa w karierze Obajtka. Jako prezes Orlenu Obajtek nadzoruje fuzję z Lotosem i tworzenie multikoncernu energetycznego. Pod skrzydłami Orlenu ma powstać gigant multienergetyczny, czyli Orlen, Lotos, Energa i PGNiG w jednym koncernie.

RadioZET.pl/PAP