Zamknij

Dane NBP - Bankomaty są systematycznie wycofywane

Olga Papiernik
06.12.2017 09:22
Dane NBP - Bankomaty są systematycznie wycofywane
fot. East News

Z danych NBP wynika, że bankomaty są systematycznie wycofywane. Utrzymanie bankomatów jest kosztowne, a z każdym miesiącem rośnie liczba punktów honorujących karty płatnicze - informuje środowa "Gazeta Polska Codziennie".

Narodowy Bank Polski informuje, że tylko w 2017 roku ubyło 312 bankomatów - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie".

- Nie, nie zostały skradzione. - zapewnia Karol Teliga, prawnik, specjalista ds. bankowości. Jego zdaniem - to nieodwracalny trend. Utrzymanie bankomatu to pieniądze, a z każdym miesiącem rośnie liczba punktów akceptujących karty płatnicze. Więc bankomaty zaczną odchodzić w przeszłość.

W Polsce coraz mniej transakcji bankomatowych

Bankomaty opatentowano w 1973 r. w Anglii. W Polsce pierwsza maszyna pojawiła się w 1987 r. w Warszawie, obecnie jest ich ponad 24 tys. - czytamy w artykule.

Jak informuje "GPC" w Polsce rocznie wykonujemy ok. 600 mln. transakcji bankomatowych. Tendencja jest jednak spadkowa.

- Z danych wynika, że bankomaty są systematycznie wycofywane. Zwłaszcza w centrach handlowych, gdzie jest bank na banku. Likwidacja bankomatów nie będzie dotyczyła ośrodków wczasowych, miejscowości wypoczynkowych itd. - przekonuje Teliga.

Jak podaje gazeta, przyszłością wirtualnej bankowości będzie wpłatomat poprzez swoją wielozadaniowość. Wielorozliczeniowe maszyny wpłacające, przyjmujące pieniądze i czeki. Przyjmujące lub zrywające lokaty bankowe. Maszyny, które uregulują opłaty, mandaty czy czynsz.

PAP/OP