Zamknij

Polska gospodarka rośnie w siłę? Potwierdzają to dane GUS ws.produkcji przemysłowej

Olga Papiernik
18.07.2018 14:01
 Widok na centrum stolicy z pociagiem miejskim SKM firmy Pesa Elf.
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Środowe dane GUS ws. produkcji przemysłowej potwierdzają siłę polskiej gospodarki i wskazują na wzrost gospodarczy nawet w okolicach 5 proc. rok do roku w II kwartale 2018 r. - ocenił główny ekonomista z Zespołu Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Polbank Paweł Radwański.

Jak podkreślił ekonomista, - wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu okazał się zgodny z naszą prognozą i sięgnął 6,8 proc. rok do roku, przekraczając tym samym oczekiwania rynku. Dodał, że powyżej prognoz ukształtował się też odczyt produkcji budowlano montażowej, która wzrosła o 24,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

- Pozytywnie należy też ocenić wzrost produkcji w branżach przetwórczych, który sięgnął 6,5 proc. rok do roku - zaznaczył. Jego zdaniem - dane zdecydowanie potwierdzają zatem siłę polskiej gospodarki i wskazują na wzrost gospodarczy nawet w okolicach 5,0% rok do roku. w II kwartale.

W ocenie Radwańskiego warto podkreślić, że średnia dynamika produkcji przemysłowej w II kwartale wyniosła aż 7,2 proc. rok do roku wobec 5,2 proc. kwartał wcześniej. Podobne przyspieszenie dotyczyło także przetwórstwa, co łącznie wskazuje na dobry wynik eksportu w najbliższych danych o wzroście gospodarczym.

Jak zauważył, niższy niż w pierwszym kwartale br. okazał się z kolei średni wzrost produkcji budowlanej, który wyniósł około 21,7 proc. rok do roku wobec aż 27,3 proc. wzrostu kwartał wcześniej. "Niestety oznacza to utrzymujące się problemy ze wzrostem inwestycji, które w II kwartale mogły rosnąc w tempie zbliżonym do 8,1 proc. rok do roku zanotowanych na początku roku. Nasze szacunki wskazują też na utrzymanie bardzo niskiej, mniej niż 5 proc. dynamiki inwestycji w sektorze prywatnym" - napisał w komentarzu.

Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w rzeczywistym czasie pracy (w cenach stałych)

Źródło: GUS

Dodał, że mimo bardzo dobrych wyników gospodarki w II kwartale br., podtrzymuje dotychczasowe prognozy spowolnienia wzrostu PKB w II połowie roku, kiedy może ono spaść do poniżej 4,5 proc. rok do roku.

Według niego środowe dane są korzystne dla aktywów denominowanych w złotym. "Wpisują się bowiem w scenariusz silnego wzrostu gospodarki, który ponadto przebiega przy jedynie umiarkowanej presji inflacyjnej. Tym samym dane będą utwierdzały członków RPP w słuszności obecnej polityki utrzymywania stóp bez zmian, wspierając obligacje i rynek akcji. Odczyty powinny być jednak neutralne dla złotego, gdyż ewentualny wzrost popytu na polską walutę wynikający z wyższego popytu na aktywa, równoważy spadek oczekiwań na podwyżki stóp procentowych" - czytamy.

W środę GUS poinformował, że produkcja przemysłowa w czerwcu 2018 r. wzrosła o 6,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,2 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rok do roku wzrosła o 6,6 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,1 proc.

PAP/Aneta Oksiuta/OP