Zamknij

Ogromne różnice między polskimi regionami. Między stolicą a Lubelskiem prawdziwa przepaść

Piotr Drabik
04.01.2019 10:30
Dane GUS na temat PKB w województwach. Między stolicą a Lubelskim prawdziwa przepaść
fot. Adam Wasilewski/Shutterstock (ilustracyjne)

Pomiędzy najbogatszym polskim regionem – Warszawą i okolicami a najbiedniejszym – województwem lubelskim jest prawdziwa przepaść. To wnioski z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. PKB stolicy jest 4,5-krotnie większy niż na Lubelszczyźnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

GUS podał najnowsze dane Produktu Krajowego Brutto za 2017 rok w 16 województwach i regionie Warszawy, formalnie znajdującym się w granicach Mazowieckiego. Stolica to zdecydowanie najbogatszy region Polski – zarówno pod kątem PKB ogółem (341 mld 954 mln zł), jak i w przeliczeniu na jednego mieszkańca (113 tys. 296 zł).

Dla porównania – najbiedniejsze województwo lubelskie zanotowało 4,5-krotnie mniejsze ogólne PKB od regionu Warszawy (75 mld 891 mln zł) i ponad trzykrotnie mniejsze PKB na jednego mieszkańca (35 tys. 642 zł).

Zobacz także

Całe PKB dla Polski w 2017 roku wyniosło 1 bln 988 mld 730 mln, a średnia w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 51 tys. 760 zł.

Urząd statystyczny zaznaczył, że we wszystkich regionach odnotowano wzrost PKB w cenach bieżących w porównaniu do 2016 roku. Największy w regionie podlaskim – o 8,1 proc., a najmniejszy w regionie lubuskim – o 5,2 proc., wobec 6,9 proc. dla kraju ogółem

W ocenie ekspertów takie statystyki potwierdzają istnienie podziału na Polskę A i B. 

– Widać, że województwa wschodnie mają się gorzej niż region stołeczny, gdzie koncentracja biznesu jest najsilniejsza, czy Wielkopolska – również region tradycyjnie uważany za bogaty. Szkoda, że biedniejsze regiony tkwią na swoich pozycjach i nie redukują szybko dystansu do bogatszych – skomentowała Monika Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, cytowana przez Forbes.pl.

Zobacz także

Mapa pokazująca PKB w województwach
fot. GUS
Udział województw w PKB Polski
fot. GUS

RadioZET.pl/Forbes.pl/PTD