Zamknij

Youtuber zapłaci 450 tys. zł kary za promowanie piramid finansowych

20.01.2021 21:31
Damian Żukiewicz z gigantyczną karą za promowanie piramid finansowych
fot. Youtube.com/Damian Zukiewicz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów idzie na walkę nie tylko z piramidami finansowymi, ale i promocją tego typu firm. Youtuber, który zachęcał do „inwestowania” zarobił gigantyczną karę.

UOKiK nałożył gigantyczną karę dla youtubera, który promował w sieci firmy typu piramida finansowa i namawiał do podejrzanych inwestycji.

Damian Żukiewicz, który prowadził działalność gospodarczą pod nazwą INVESTPROVIDER - Damian Żukiewicz zapłaci karę w wysokości 450 tysięcy złotych. To pierwsza kara UOKiK nałożona na naganiaczy na lewe inwestycje.

Youtuber z gigantyczną karą za promowanie piramid finansowych

„Jeśli chcesz zarabiać minimum 5.000 zł miesięcznie przez Internecie. Jeśli chcesz zwolnić się na zawsze z pracy na etacie, z której nie jesteś zadowolony, to nie zastanawiaj się i nie słuchaj swoich znajomych nieudaczników, tylko ZRÓB TO! Co masz zrobić? Zacznij od podstaw czyli zarejestruj się w minimum 5 programach, które będą podstawą twoich przychodów pasywnych. Ani ja, ani żaden inny lider zarabiający dziś minimum $1.000 dziennie w Internecie nie pominął tego kroku”.

W sieci bez problemu można znaleźć reklamy zachęcające do inwestowania pieniędzy, które ostatecznie trafiają do kieszeni oszustów. Autorem powyższego wpisu jest Damian Żukiewicz, youtuber czerpiący zyski z promowania różnych „inwestycji”. To jeden z wielu wpisów zachęcających do lokowania środków za pośrednictwem portali tj. FutureNet, FutureAdPro czy sieci NetLeaders.

Youtuber czerpał zyski z publikowanych w serwisie nagrań, w których namawiał użytkowników do inwestycji, które rzekomo przynoszą szybkie zyski.

„W ten sposób promował systemy typu piramida obiecujące zyski uzależnione głównie od wprowadzenia do systemu kolejnych osób. Ich organizowanie i propagowanie jest prawnie zakazane jako nieuczciwa praktyka rynkowa” – czytamy w komunikacie UOKiK.

  • FutureNet i FutureAdPro to platformy prowadzone przez firmy FUTURENET UKRAINE ze Lwowa oraz BCU Trading z Dubaju. UOKiK wyjaśnia, że firmy te obiecywały wynagrodzenie za wprowadzenie nowych osób do systemu, namówienie ich do kupienia pakietów uczestnictwa lub statusów.
  • Sieć NetLeaders to inicjatywa firmy CL Singapore wprowadzającej na rynek kryptowalutę DasCoin. Spółka oferowała licencje, które kosztowały od 100 euro do 25 tys. euro i obiecywała zyski za to, że ktoś namówi inne osoby do wpłaty pieniędzy.

„Firma NetLeaders, bardzo dobrze wynagradza osoby, które przyczynia się do szybkiego rozwoju firmy, dzięki którym kryptowaluta DasCoin wraz z systemem płatności DasPay szybciej staną się powszechnie znane i używane. DasCoin – wynagrodzenie za luty 2017 to około 94.000 PLN” – miał pisać Żukiewicz w mediach społecznościowych.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził, że poprzez promocję takich systemów Damian Żukiewicz naruszał zbiorowe interesy konsumentów.Youtuber został ukarany niemalże maksymalną karą. Zapłaci blisko 450 tysięcy złotych.

Systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. Istotnym elementem w przypadku tego typu przedsięwzięć są tzw. naganiacze – osoby, które te projekty świadomie i odpłatnie propagują, wciągając do nich kolejnych konsumentów. Bez ich działalności systemy promocyjne typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskania nowych uczestników 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

 Youtuber wydawał się wiarygodny: zamieszczał w sieci zdjęcia, które opisywał jako wyciągi ze swojego konta bankowego i zeznania PIT. Kusił także wycieczkami do egzotycznych krajów. Zachęcał nawet do zaciągania pożyczek, żeby w ten sposób uzyskać pieniądze na wykup kolejnych pakietów, statusów czy licencji. UOKiK jasno określił, że działalność Żukiewicza to wprowadzanie klientów w błąd, co skutkować może gigantycznymi stratami finansowymi po stronie konsumentów.

RadioZET.pl/UOKiK