Zamknij

DVB-T2 w Polsce. Co to oznacza dla widzów?

24.01.2020 15:01
DVB-T2. Co to jest? Podano datę uruchomienia nowego formatu nadawania telewizji
fot. mady70/Shutterstock (ilustracyjne)

Za ponad dwa lata zostanie wprowadzony nowy sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2. KRRiTV radzi abonentom, aby sprawdzić czy ich telewizory są przystosowane do tego formatu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

DVB-T2 to nowy system nadawania i odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. 

Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, 30 czerwca 2022 roku zastąpi on dotychczasowy sposób nadawania - DVB-T. Zmiana jest związana z pasmami częstotliwości, na których obecnie nadawana jest naziemna telewizja cyfrowa. 

Pasmo 700 MHz ma zostać zwolnione na potrzeby rozwoju szybkiej sieci przesyłu danych mobilnych - 5G. Z tego powodu nadawanie telewizji zostanie przeniesione na niższe częstotliwości - 470-694 MHz.

Zobacz także

DVB-T2. Od kiedy w Polsce?

Najpierw odbiorcy muszą przygotować się na zmianę częstotliwości, na których nadawane są kanały na czterech multipleksów (MUX 1-4). W tym celu wystarczy tylko włączyć opcję w telewizorze lub dekoderze automatycznego strojenia kanałów.

Informacja o zmianach częstotliwości ma być przekazana odbiorcom poprzez paski telewizyjne. O wiele poważniejszą sprawą będzie wprowadzenie nowego formatu nadawania DVB-T2.

W celu odbioru telewizji cyfrowej po 30 czerwca 2022 roku konieczne będzie spełnią wymagań technicznych. Telewizor lub dekoder muszą posiadać możliwość odbioru systemem DVB-T2/HEVC, inaczej H.265 lub MPEG-H część 2.

Dotychczasowe dekodery i odbiorniki z DVB-T (wyposażone w kodek MPEG-4 (H.264/MPEG-4 AVC) nie pozwolą na oglądanie telewizji w nowym standardzie.  

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przypominają kupującym nowe odbiorniki telewizyjne, aby sprawdzali, czy będą one przystosowane do DVB-T2.

Zobacz także

Portal Wirtualnemedia.pl przypomniał raport Związku Cyfrowa Polska z lipca 2019 roku. Wynikało z niego, że prawie 7 mln odbiorników telewizyjnych na 11,5 mln sprzedanych w ostatnich pięciu latach w Polsce umożliwia już odbiór naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2).

Co widzowie zyskają na DVB-T2? Na multipleksach zmieści się więcej kanałów, które będą nadawane w ultrawysokiej rozdzielczości i jeszcze lepszą niż obecnie jakością dźwięku. 

Cyfrowa telewizja naziemna pojawiła się w Polsce w 2013 roku. W formacie drugiej generacji nadaje już w Czechach, Niemczech i Austrii. 

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl