Zamknij

DVB-T2 wchodzi do Polski. To nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej

14.07.2019 16:56
DVB-T2 w Polsce 2019. Co to jest? Polacy gotowi na nową jakość telewizji cyfrowej
fot. Sergey Ryzhov/Shutterstock (ilustracyjne)

Lepsza jakość obrazu i więcej kanałów - to najważniejsze zmiany, jakie przyniesie nowy standard telewizji cyfrowej DVB-T2. Prace nad jego wdrożeniem trwają. Jednak nie wszystkie telewizory i dekodery będą dostosowane do zmian.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

DVB-T2 (z ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation), czyli standard nadawania naziemnej cyfrowej telewizji wyższej jakości, wkrótce zostanie wprowadzony w Polsce. 

Obecnie telewizja naziemna jest w Polsce nadawana w standardzie DVB-T, który w 2013 roku zastąpił analogowy sposób nadawania. Natomiast DVB-T2 wprowadza nowe częstotliwości, jeszcze lepszą jakość obrazu oraz więcej kanałów telewizyjnych w tzw. multipleksach. 

Zobacz także

DVB-T2 - od kiedy?

Jak szacowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w swojej strategii na najbliższe lata, planowe wejście standardu DVB-T2 w Polsce to 2022 roku. 

Czy Polacy są gotowi na zmianę w sposobie nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej? Raport w tej sprawie opracował Związek Cyfrowa Polska, na który powołał się portal Wirtualnemedia.pl. 

Wynika z niego, że przez ostatnie pięć lat na polskim rynku pojawiło się w sumie około 7 mln odbiorników telewizyjnych wyposażonych w moduł DVB-T2. To aż 60 proc. wszystkich telewizorów dostępnych w sprzedaży w tym czasie.

Z kolei w ubiegłym roku aż 86 proc. telewizorów na polskim rynku było dostosowanych do DVB-T2. 

Zobacz także

DVB-T2 - czy trzeba wymieniać telewizor?

Związek Cyfrowa Polska oszacował, że aż 62 proc. polskich gospodarstw domowych będzie w tym roku posiadać telewizor nowej generacji. Z kolei w 2021 roku nawet 91 proc.

- To oznacza, że rynek i konsumenci w praktyce są już niemal gotowi na telewizję cyfrową drugiej generacji. Tylko niewielka część konsumentów będzie musiała dokupić specjalne dekodery, które umożliwią im odbiór. Podobnie jednak działo się, gdy w 2013 roku wyłączano sygnał telewizji analogowej. Wtedy proces ten nastąpił bardzo sprawnie - podkreślił Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, cytowany przez Wirtualnemedia.pl.

Ponadto aktualizacji będą wymagać moduły DVB-T2 w telewizorach kupionych na przykład pięć lat temu. Wymagania techniczne są w rozporządzeniu Ministerstwa Cyfryzacji, które wejdzie w życie 1 grudnia tego roku. 

Jak można sprawdzić czy nasz telewizor jest gotowy na nowy standard nadawania? - Jeśli pamiętamy nazwę naszego modelu, to możemy zwrócić się z tym pytaniem do serwisu producenta naszego telewizora, który posiada dokładną specyfikację sprzętu - radził Michał Kanownik w rozmowie z portalem Next.gazeta.pl.

Naziemna telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T2 jest już nadawana m.in. w Niemczech, Czechach i Austrii. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl/Next.gazeta.pl