Zamknij

DHL i oszuści. Fałszywe maile w sprawie przesyłki. Czym grozi ich otwarcie?

18.11.2019 17:21
DHL parcel. Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Czym to grozi?
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską DHL i wysyłają mailem zainfekowany arkusz kalkulacyjny - podał portal Niebezpiecznik.pl. Otwarcie załącznika może spowodować spore starty na komputerze ofiary.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin'

Mechanizm oszustwa jest prosty. Na skrzynkę mailową przychodzi wiadomość od adresu "DHL Parcel" i jest zatytułowana "Zwroty DHL". 

Można w niej przeczytać o konieczności wydrukowania listu przewozowego z odebranej paczki.

Zobacz także

"Wydrukowanie listu przewozowego jest konieczne żeby nadać paczkę. Aktualny status zlecenia mogą Państwo śledzić na stronie: DHL śledzenie przesyłki" - napisano w fałszywym mailu.

Do wiadomości załączony jest arkusz kalkulacyjny. Według portalu Niebezpiecznik.pl, jego otwarcie może spowodować zainfekowanie komputera ofiary. Jeśli tylko na naszej skrzynce mailowej pojawi się nieoczekiwany mail w sprawie przesyłki z DHL, choć w ogóle na nią nie czekaliśmy, lepiej w ogóle nie otwierać takiej wiadomości. 

To nie pierwszy raz, kiedy oszuści podszywają się pod DHL. Dwa lata temu Niebezpiecznik.pl opisywał przypadki maili dotyczących raportów czy statusu przesyłek. Była w nich prośba, aby kliknąć w załączony link, który prowadził do zainfekowanej strony internetowej. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Niebezpiecznik.pl