Zamknij

Rekordowe 50 mln kary dla banku

Olga Papiernik
01.10.2018 10:20
 wiezowiec Prime Corporate Center przy ul. Grzybowskiej siedziba Raiffeisen Polbank
fot. Andrzej Iwanczuk/East News

Oprócz 5 mln zł sankcji za niewywiązywanie się z roli depozytariusza funduszy W Investments KNF wlepiła Raiffeisenowi rekordowe 50 mln zł kary na mocy prawa bankowego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"W sprawie czterech funduszy zamkniętych poszkodowanych jest już ok. 2 tys. osób na blisko 500 mln zł. Obiecywano im zyski z inwestycji w ziemie czy lasy, a dzisiaj liczą straty. Sprawą od dłuższego czasu zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego. W listopadzie ub. roku odebrała licencję Fin-Crea TFI, które zarządzanie trefnymi funduszami powierzyło firmom W Investments, a później MFM. TFI dostało też karę w wysokości 5 mln zł. Taka sama sankcja spadła w połowie września na Raiffeisen Bank Polska, który jest depozytariuszem funduszy. Z ustaleń "DGP" wynika, że oprócz tego bank został również ukarany z prawa bankowego" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak twierdzi informator "DGP", została nałożona kara w wysokości 50 mln zł. "Sankcja jest rekordowa. Do tej pory na mocy prawa bankowego najwyższa kara to 0,5 mln zł, a z wszystkich nakładanych przez nadzór - 9,9 mln zł" - czytamy.

"Dlaczego informacja o niej nie jest publiczna? Bo zgodnie z przepisami decyzja z pierwszej instancji nadzoru nie jest komunikowana. KNF i Raiffeisen nie komentują sprawy, chociaż bank zapewnia, że nie składa broni" - pisze DGP.

DGP/PAP/OP