Zamknij

Producenci energii cieplnej zapowiadają podwyżki cen za ogrzewanie

Piotr Drabik
07.01.2019 18:46
"DGP": Producenci energii cieplnej zapowiadają podwyżki cen za ogrzewanie
fot. Zvone/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet o 36 proc. mają wzrosnąć w tym roku ceny za ogrzewanie. Zapowiadają je producenci energii cieplnej. Wpływ na to ma m.in. zamieszanie wokół wzrostu rachunków za prąd oraz drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, zrzeszająca ponad 240 podmiotów produkujących i dostarczających energię cieplną, alarmuje, że z przyczyn niezależnych o 36 proc. wrosły koszty działalności firm z branży ogrzewania. Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", największy wpływ na to miały drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla. 

Jest to związane z realizacją tzw. Pakietu klimatycznego z 2008 roku, którego częścią było wprowadzenie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Ceny za emisję każdej tony dwutlenku węgla rosną, a Polska gospodarka nadal oparta jest w dużej mierze na eksploatacji paliw kopalnych.

Zobacz także

Branżowa izba wskazuje również, że na wzrost cen za ogrzewanie ma wpływ także zamieszanie wokół zapowiadanej podwyżki cen za energię elektryczną.

- Branża ciepłownicza jest rozczarowana, że ciepło systemowe nie otrzymuje tak ogromnego wsparcia jak energetyka. Uwzględniając wspomniane obciążenia i odpowiadający im wzrost kosztów przesyłu, cena ciepła powinna wzrosnąć o około 36 procent – zapowiedział Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, w rozmowie z "DGP".

Dodał, że "na razie tylko dzięki przedsiębiorstwom ciepłowniczym ceny ciepła systemowego utrzymywane są na rozsądnym i akceptowalnym przez konsumentów poziomie".

Zobacz także

- Ale to skutkuje ograniczeniem ich możliwości inwestycyjnych. A inwestycje są niezbędne dla unowocześnienia branży i sukcesywnej zmiany miksu paliwowego – wskazał Szymczak.

Branża ciepłownicza podkreśla, że jest głównym narzędziem w walce ze smogiem. Według szacunków WHO 36 na 50 europejskich miast z największym zanieczyszczeniem powietrza, znajduje się w Polsce. Producenci energii cieplnej skarżą się, że nie mogą liczyć na taką skalę środków przeznaczonych na inwestycje, jak duże firmy energetyczne. 

Ewentualne korzyści z rozwoju sieci ciepłowniczej pokazały badania Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków. Zastąpienie kotłowni i domowych pieców na ciepło systemowe, może przynieść dla przykładu sto razy mniejszą emisję pyłu zawieszonego PM10 i 200 razy mniej szkodliwych benzopirenów do atmosfery. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD