Zamknij

Bruksela nie chce finansować wymiany pieców. Rządowy program pójdzie do lamusa?

Piotr Drabik
07.01.2019 09:00
Czyste powietrze. Komisja Europejska blokuje dotacje na rządowy program wymiany pieców
fot. Adam STASKIEWICZ/East News (ilustracyjne)

Komisja Europejska może zablokować dotacje na rządowy program "Czyste powietrze", dotyczący wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne kotły na paliwa stałe i gazowe. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na program przeznaczy 103 mld złotych w ciągu dekady.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

"Gazeta Wyborcza" cytuje wypowiedź pełnomocnika premiera ds. programu "Czyste powietrze" Piotra Woźnego, który mówi: - Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informacje z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować ani dotować wymian domowych kotłów na takie, które będą korzystać z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu.

Dziennik przypomina, że jednym z głównych założeń rządowego planu walki ze smogiem, czyli programu "Czyste powietrze", jest wymiana przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły na paliwa stałe oraz gazowe.

Zobacz także

W czerwcu ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki zaprezentował główne założenia rządowego programu walki ze smogiem. Zapowiedział, że w ciągu dziesięciu lat na docieplenie budynków mieszkalnych i wymianę przestarzałych pieców przeznaczy 103 mld zł. Te pieniądze mają pochodzić z m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przychodów w ramach handlu emisjami, opłaty paliwowej oraz przede wszystkich z funduszy unijnych.

Na drodze do pozyskania finansowania z Unii stanęła Komisja Europejska. Według "GW" polski rząd nie ma co liczyć na wsparcie wymiany na nowoczesne piece węglowe. To stoi w sprzeczności z polityką Wspólnoty, która chce całkowicie odejść od paliw kopalnianych. 

Zobacz także

Woźny, który w weekend był Gościem Radia ZET, zapowiadał uruchomienie programu "czyste powietrze" od 19 września. 

- Pewnie jest w tej chwili realnie złożonych około dwudziestu paru, trzydziestu tysięcy wniosków w całej Polsce. Jeszcze w grudniu 2018 zostały podpisane pierwsze umowy o dofinansowanie, tutaj Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał pierwsze umowy - powiedział w niedzielę pełnomocnik premiera.

Zdaniem "Wyborczej", Komisja Europejska jest gotowa zgodzić się na dopłaty do kotłów gazowych. Warunkiem jest promowanie przez rząd bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania, np. pomp ciepła.

Kiedy odczujemy zmianę w jakości powietrza? Piotr Woźny w Radiu ZET: to proces, który zajmuje kilku długich lat. Mam nadzieję, że stanie się to przed 2029

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD