Zamknij

Czysta energia z jaj - nowa metoda produkcji wodoru

Olga Papiernik
15.02.2018 11:18
Czysta energia z jaj - nowa metoda produkcji wodoru
fot. East News

Japoński naukowiec powiedział w czwartek, że jego zespół stworzył metodę ulepszania produkcji energii wolnej od węgla - za pomocą białek pobranych z białka jaja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Yusuke Yamada, profesor z Uniwersytetu w Osace, powiedział, że jego zespołowi udało się wykorzystać białko z białka jaja jako "narzędzie" do produkcji wodoru, potężnego źródła czystej energii elektrycznej.

Nowa metoda - przybliża nas do naszego ostatecznego celu, jakim jest produkcja wodoru z wody -, powiedział Yamada AFP.

- To stwarza podstawy do czystej produkcji wodoru w przyszłości - dodał naukowiec.

Kiedy reaguje z tlenem, wodór wytwarza energię elektryczną, uwalniając w procesie tylko wodę i ciepło.

Ale wodór jest obecnie produkowany masowo z wykorzystaniem gazu ziemnego lub paliw kopalnych, które same powodują szkodliwe emisje.

Może być wytwarzany w laboratoriach bez paliw kopalnych, a naukowcy tradycyjnie robili to, tworząc specjalną interakcję cząsteczek w cieczy, wyjaśnia Yamada.

Ale swobodnie poruszające się i przypadkowo zlokalizowane cząsteczki i cząsteczki w płynie mogą zakłócać proces produkcji wodoru, a naukowcy długo poszukiwali sposobu na ich unieruchomienie.

Zespół Yamady użył białka znajdującego się w jajku, aby zbudować kryształy z dużą ilością małych dziur do uwięzienia tych cząstek.

Zmiana wprowadziła kontrolę ruchu do oddziaływań molekularnych i poprawiła wydajność czystej produkcji wodoru, powiedział Yamada.

- Jeśli używasz wodoru jako źródła energii, to uwalnia on tylko wodę do środowiska. To jest bardzo przyjazne dla środowiska -, powiedział.

- Odkryliśmy, że białko było przydatnym narzędziem - do generowania wodoru w laboratorium bez użycia paliwa kopalnego, powiedział profesor.

Wiodące na świecie firmy postrzegają wodór jako najwyższą czystą energię do zasilania wszystkiego, od samochodów do budynków biurowych w przyszłości, porzucając jednocześnie paliwa kopalniane, które powodują globalne ocieplenie.

Metoda Yamady została opublikowana w lutowym wydaniu czasopisma naukowego "Applied Catalysis B".

hih/ric/qan/OP