Zamknij

Czynny żal tylko na papierze. Skrucha przez internet się nie liczy

12.12.2019 16:13
Czynny żal w podatkach. Na czym polega? Wniosek tylko na papierze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Spóźniłeś się z zapłatą podatku lub błędnie wypełniłeś deklarację? Kary można uniknąć dzięki instytucji czynnego żalu, ale tylko na piśmie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Kto przyzna się do błędu i wyrazi czynny żal np. za pomocą platformy ePUAP, sam na siebie doniesie. Sankcji z kodeksu karnego skarbowego uniknie jedynie ten, kto pokaja się na piśmie bądź ustnie do protokołu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dlaczego czynny żal w dobie cyfryzacji podatków nie działa w internecie? Ministerstwo Finansów na pytanie dziennika odpowiada, że podatnicy, który spóźnili się z zapłatą podatku lub pełnili błędy wypełniając deklaracje mogą uniknąć konsekwencji, jeżeli ponownie złożą zawiadomienie – tym razem prawidłowo: na piśmie lub ustnie do protokołu.

Zobacz także

Dla organów podatkowych elektroniczna forma złożenia czynnego żalu nie jest skuteczna i nie wyłącza odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że ci, którzy przesyłają czynny żal drogą elektroniczną, muszą się liczyć z konsekwencjami. Czyli co najmniej z mandatem karnym, a gdy czyn jest większego kalibru – ze skierowaniem sprawy do sądu.

Resort finansów przekonuje, że nawet jeśli podatnik złoży „samodonos” drogą elekroniczną, może uniknąć konsekwencji jeśli następnie złoży skarbówce pisemne zawiadomienie. Innego zdania jest Jakub Matejek, doradca podatkowy w Kancelarii „AMAT” Dęblin. „Wbrew temu, co twierdzi Ministerstwo Finansów, osoby, które złożyły zawiadomienie o czynnym żalu elektronicznie, nie mogą później naprawić swojego błędu” – mówi doradca dla „Dziennika Gazety Prawnej.

Zobacz także

Zdaniem eksperta, jeśli fiskus wie już o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, zawiadomienie skarbówki będzie nieskuteczne. Wówczas pozostaje już tylko droga sądowa.

Resort finansów zapewnia jednak, że przepisy się zmienią na korzyść podatników. Czynny żal, zgodnie z nowelą ustawy o elektronizacji doręczeń, będzie skuteczny także elektronicznie.

Zobacz także

Na czym polega czynny żal?

Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, złożenie czynnego żalu polega na pisemnym lub ustnym zawiadomieniu skarbówki o wykroczeniu czy nawet przestępstwie.
Taką możliwość daje kodeks karny skarbowy. Zgodnie z art. 16 aktu, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”