Zamknij

Skarbówka łaskawa dla podatników. Nie będzie kar za spóźnienia

17.11.2020 15:32
Skarbówka łagodna dla podatników
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

- Skarbówka nie ukarze tych, którzy z powodu choroby albo izolacji zaniedbali podatkowe obowiązki – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Skarbówka przymknie oko na spóźnienia lub błędy podatników przebywających w kwarantannie lub chorych na Covid-19. To spora ulga także dla księgowych.

Doradcy podatkowi i przedsiębiorcy wskazują, że oni także przez zakażenia lub kwarantannę nie mogą normalnie pracować, co często uniemożliwia terminowe wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych.

Czynny żal pomoże podatnikom

„Rzeczpospolita” opisuje historię kobiety, która przez kwarantannę spóźniła się z wysyłką jednolitego pliku kontrolnego. Przedsiębiorcy rozliczający VAT muszą raportować skarbówce JPK_VAT każdego miesiąca. Podatniczka obawiała się, że takie spóźnienie wiąże się z karą skarbową.

Zobacz także

Resort finansów w odpowiedzi na pytanie gazety uspokaja, że fiskus działa dziś „z przymrużeniem oka”. Choć niedopełnienie podatkowych obowiązków może wiązać się z odpowiedzialnością na zasadach określonych w kodeksie karnym skarbowym, to w tej sytuacji przepisy te nie muszą być zastosowane. Warunkiem jest jednak skorzystanie z instytucji czynnego żalu, czyli przyznanie się skarbówce do błędu.

Taką możliwość daje kodeks karny skarbowy. Zgodnie z art. 16 aktu, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Złożenie czynnego żalu polega na pisemnym lub ustnym zawiadomieniu skarbówki o wykroczeniu czy nawet przestępstwie.

Osoba, która nie dopełniła swoich obowiązków, np. nie złożyła JPK w terminie z powodu pobytu na kwarantannie (albo choroby), powinna złożyć czynny żal, wypełnić obowiązek podatkowy, tj. złożyć JPK i wskazać przyczyny zwłoki. Zostanie wtedy uwolniona od odpowiedzialności karnej – czytamy w odpowiedzi resortu finansów dla „Rzeczpospolitej".

Jeśli podatnicy nie złożą czynnego żalu, w przypadku spóźnień lub błędów w JPK przedsiębiorcom grozi 500 złotych kary –przypomina dziennik.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”