Zamknij

Czym za 10 lat będziemy płacić w sklepach

Olga Papiernik
30.03.2018 13:21
płacenie telefonem
fot. Jonas Leupe on Unsplash

Już za 10 lat robiąc zakupy, przykładowo świąteczne, znacznie częściej sięgniemy po telefon z aplikacją bankową niż po gotówkę. Najchętniej wybieranym sposobem płatności pozostanie karta płatnicza - wynika z badania #finanseprzyszlosci.

Na pytanie „Czym najchętniej płaciłby pan/pani w sklepie za 10 lat” 15,6 proc. Polaków odpowiedziało, że telefonem, a 15,2 proc. że BLIK-iem. Gotówkę wybrałoby 13 proc. respondentów. - Oznacza to, że mobilne sposoby płatności będą miały w 2028 r. więcej zwolenników niż płatności gotówkowe. Najbardziej ucierpi zatem gotówka - mówi w Tomasz Pol, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium.

Klienci banków już dziś mają do wyboru różnorodne sposoby płatności. Oprócz gotówki i tradycyjnych  kart płatniczych mogą za pośrednictwem aplikacji mobilnej skorzystać z BLIK-a i wirtualnych odpowiedników plastikowych kart płatniczych w technologii HCE (ang. Host Card Emulation). Oznacza to, że mogą płacić telefonem wszędzie tam, gdzie są akceptowane płatności zbliżeniowe. Najchętniej wybieranym sposobem płatności teraz i w perspektywie 10 lat pozostaje plastikowa karta płatnicza – chce nią płacić ponad 50 proc. Polaków.

- W najbliższym czasie płatności mobilne będą się rozwijać jeszcze szybciej. Sprzyjać temu będzie innowacyjność polskiego sektora bankowego, inicjatywy podejmowane przez rząd, rozwój cyfrowej administracji i digitalizacja kolejnych dziedzin życia - komentuje T.Pol z Banku Millennium.

Badanie #finanseprzyszlosci zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Millennium w dniach 27 listopada – 1 grudnia 2017 r. na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18 do 60 lat deklarujących posiadanie konta bankowego.

MarketNews24/OP