Zamknij

Technologia blockchain może zrewolucjonizować współczesny świat

Rafał Mandes
06.01.2018 23:20
Technologia blockchain może zrewolucjonizować współczesny świat
fot. Markus Spiske/Unsplash

Już wkrótce wiele instytucji oraz organów nadzoru może zniknąć lub całkowicie zmienić swoją rolę. Wszystko za sprawą technologii o nazwie blockchain, dzięki której działają kryptowaluty takie jak bitcoin.

Blockchain to rodzaj rejestru, bazy danych, która przechowuje informacje o transakcjach w sposób rozproszony. W tym rejestrze wszystkie informacje są odpowiednio zaszyfrowane oraz udostępnione do przetwarzania w rozproszonej sieci komputerów reprezentujących strony transakcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu raz zapisane informacje nie mogą zostać zmienione przez nikogo. To sprawia, że rejestr ten jest wiarygodny dla wszystkich stron, mimo że żadna instytucja czy organizacja go nie nadzoruje. Nadzór jest sprawowany przez sieć połączonych komputerów, które mogą być rozproszone po całym świecie.

Dzięki technologii blockchain działają m.in. kryptowaluty. Pierwszym wdrożeniem implementującym blockchain jest działający od 2009 r. bitcoin, który sam w sobie stanowi rewolucję w świecie finansów. Ta wirtualna waluta, niezwiązana z żadnym Państwem, niekontrolowana przez żadną instytucję czy korporację podbija rynki i skutecznie kusi inwestorów liczących na dynamiczny wzrost wartości. Wystarczy wspomnieć, iż w przeciągu ostatniego roku, wartość 1 bitcoina wzrosła o ponad 1800%, a dotychczasowe korekty kursu były szybko odrabiane.

Jednak zastosowanie blockchain jest znacznie szersze niż kryptowaluty

W dzisiejszym świecie większość ważnych transakcji jest zapisywana w rejestrach nadzorowanych przez zaufane instytucje. Przykładowo dane o obrocie nieruchomościami po uwiarygodnieniu przez notariusza zapisywane są w księgach wieczystych, dane o obrocie finansowym zapisywane są w systemach bankowych, dane o zapłaconych podatkach zapisywane w systemie fiskalnym itd.

Blockchain sprawia, że pośrednik, instytucja zaufania gromadząca i przetwarzająca dane, staje się zbędna. Strony przeprowadzanej transakcji nie muszą się znać, nie muszą nawet ufać sobie nawzajem. Wystarczy, że ufają technologii, która dba o bezpieczeństwo zapisanych danych.

Istnienie wielu instytucji, które dziś znamy, straci sens. Zastąpi je technologia

Wyobraźmy sobie np. transakcje giełdowe przeprowadzane bez pośredników i nadzorców, realizowane szybko, transparentnie i bezpiecznie na globalną skalę. To już niedaleka rzeczywistość. Australijska giełda już od 2 lat testuje rozwiązanie oparte o blockchain. Będzie to pierwszy rynek na świecie, który zacznie wykorzystywać technologię blockchain do rozliczania transakcji giełdowych.

Zobacz także

Kolejnym sektorem poza finansami, zainteresowanym rozwiązaniami blockchain jest sektor publiczny. Kilka dni temu Deloitte opublikował raport, w którym opisuje potencjał wykorzystania blockchain w rozliczaniu podatków oraz w księgowości. To tylko jeden z wielu obszarów sektora publicznego.

Wszystkich skutków tej rewolucji nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdyż blockchain jest na wczesnym etapie rozwoju. Wielu ekspertów przewiduje, iż upowszechnienie rozwiązań opartych o blockchain będzie miało wpływ na sposób interakcji między ludźmi. Rewolucja w tym zakresie często jest porównywana do zmian, jakie pojawiły się wraz z pojawieniem się Internetu. Wszelkie interakcje w sieci będą jeszcze bardziej transparentne oraz bezpieczne.

Piotr Całka/Inspire Labs
Wizjoner i przedsiębiorca, pasjonat nowych technologii i nieszablonowych rozwiązań. Absolwent czterech wyższych uczelni warszawskich: SGGW, oraz studiów podyplomowych na SGH, Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim. Posiada prestiżowy certyfikat Advanced Digital Accreditation wydany przez Greenwich School of Management London. W Inspire Labs odpowiedzialny za rozwój oraz wdrażanie nowych strategii biznesowych.