Zamknij

Czy zbudujemy elektrownię jądrową - podjęcie decyzji coraz bliżej

Olga Papiernik
29.01.2018 11:45
Czy zbudujemy elektrownię jądrową - podjęcie decyzji coraz bliżej
fot. Jason Blackeye on Unsplash

Decyzja w sprawie budowy elektrowni jądrowej powinna zostać podjęta w I połowie 2018 r., a proces notyfikacji rynku mocy zakończony w I kw., poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także


- Myślę że w I kw. zakończymy sprawy związane z notyfikację rynku mocy - powiedział Tchórzewski podczas panelu na kongresie Powerpol.

Jego zdaniem, uruchomienie tego mechanizmu otworzy perspektywę dla inwestycji energetycznych na przyszłe lata i zapewni stabilność na kilkanaście lat do przodu.

- Myślę też, że w najbliższym czasie padnie odpowiedź, czy będziemy budować bloki elektrowni jądrowej czy nie - decyzja powinna zapaść w pierwszej połowie roku - dodał minister.

- Zobowiązaliśmy się wobec Komisji Europejskiej, że w 2031 r. 60% energii będzie pochodziło z węgla z 2050 r. już 50% - powiedział także.

Wskazał także na przygotowania do budowy gazociągu Baltic Pipe jako jedno z kluczowych zadań na rok 2018.

Zobacz także

Przedstawiciele Ministerstwa Energii wskazywali wcześniej, że harmonogram prac zmierzających do budowy elektrowni jądrowej oraz proponowany model jej finansowania mają być przygotowane i przedstawione Radzie Ministrów do końca 2017 r. W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat.

ISBnews/OP