Zamknij

Czy zadłużamy się niebezpiecznie kupując mieszkanie?

Olga Papiernik
08.06.2018 09:58
kupowanie domu
fot. east news

Czy nie zadłużamy się nadmiernie, aby kupić mieszkanie, a kredyty będziemy nadal spłacać, choć staniemy się emerytami?  Pierwszy kwartał 2018 r. okazał się najlepszy pod względem liczby i wartości nowych umów od 2011 r.. Banki udzieliły ponad 55 tys. kredytów o wartości bliskiej 13 mld zł. W stosunku do poprzedniego kwartału to wyniki wyższe o 23,27% oraz 18,19%.

Struktura cenowa i powierzchniowa kupowanych mieszkań oraz udział kredytów w ich finansowaniu pozwalają określić zachowania inwestorów jako racjonalne, ocenia Związek Banków Polskich. Ponadto relacja liczby transakcji na rynku pierwotnym do liczby transakcji zawieranych na rynku wtórnym we wszystkich większych aglomeracjach wskazuje jednoznacznie, że są to nadal rynki nienasycone i cechuje je duży niedobór lokali.

- Ponad 75% nabywanych mieszkań ma powierzchnię poniżej 65 m 2 , cena nabywanych mieszkań w ponad 75% nie przekracza 300 tys. złotych, a zaciągane kredyty hipoteczne w 57% charakteryzują się wskaźnikiem LtV niższym niż rekomendowany przez Rekomendację S poziomem 80%  - mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON SA.

MarketNews24/OP