Zamknij

Czy walka ze smogiem ominie najbiedniejszych Polaków

Olga Papiernik
15.10.2018 16:27
smog
fot. Hubert Mathis/East News

Rządowy program walki ze smogiem ma objąć 4 mln domów. Jednak możliwe, że program wykluczy z walki ze smogiem najuboższe rodziny, ponieważ nie skorzystaliśmy z rady Banku Światowego.

Od 19 września 2018 r. można składać wnioski, aby uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Ruszył rządowy program Czyste Powietrze.

Wsparcie można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła, modernizację systemu ogrzewania, systemu wentylacji, izolację przegród zewnętrznych, czy wymianę stolarki. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dotacje w wysokości nawet do 90 proc.  kosztów kwalifikowalnych. Będzie to uzależnione od dochodów rodziny.

- Jednak dla biedniejszych rodzin wymagany wkład własny, to może być kilka tysięcy złotych, co oznaczałoby, że wielu rodzin nie będzie na to stać - mówi Magdalena Skłodowska z WysokieNapiecie.pl. - Bank Światowy sugerował, że skuteczniejszy w walce ze smogiem byłby taki program, w którym rodziny o szczególnie niskich dochodach otrzymają 100 proc. dofinansowanie.

MarketNews24/OP