Zamknij

Czy w Sylwestra są godziny dla seniorów?

28.12.2020 19:33
godziny dla seniorów
fot. Marek BAZAK/East News

31 grudnia 2020 sklepy będą czynne krócej. Czy w związku z tym, tak jak w Wigilię, godziny dla seniorów nie będą obowiązywać?

Godziny dla seniorów, tak jak zakaz handlu w niedziele, stały się w pandemii codziennością. Zgodnie z przepisami, w dni powszednie w godz. 10:00-12:00 w sklepach mogą przebywać tylko klienci, którzy ukończyli 60. rok życia.

W związku z wyjątkową sytuacją w postaci skróconego do 14:00 czasu otwarcia sklepów w Wigilię rząd na drodze wyjątku pozwolił robić zakupy wszystkim, bez względu na wiek, także w okienku przeznaczonym zazwyczaj dla ludzi starszych. Czy na to samo można liczyć w Sylwestra?

Czy w Sylwestra obowiązują godziny dla seniorów?

Sylwester nie jest zwyczajnym dniem handlowym. Sklepy zamykają się wcześniej, tak by dać pracownikom czas na powrót do domów i przygotowanie się do witania Nowego Roku.

Zobacz także

Sytuację z Sylwestrem 2020 komplikuje dodatkowo zapisana w przepisach godzina policyjna, która zgodnie z rozporządzeniem ma obowiązywać między 19:00 31 grudnia 2020 a 6:00 1 stycznia 2021. Biedronka ogłosiła już co prawda, że będzie czynna właśnie do siódmej wieczorem, nie wiadomo jednak czy inne sieci na wszelki wypadek zamkną się wcześniej, żeby nie narażać pracowników na otrzymanie mandatu w drodze z pracy.

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził co prawda, że zakaz przemieszczania się należy traktować jako prośbę, a nie nakaz, policję jednak – jak wielokrotnie ta formacja wspominała – obowiązują przepisy, a nie deklaracje.

Zobacz także

Skoro sklepy będą czynne krócej, a za zbyt późny powrót do domu być może będą wręczane mandaty, logicznym wydaje się, że podobnie jak w Wigilię powinien pojawić się wyjątek w obowiązywaniu godzin dla seniorów, tak by wszyscy zdążyli skorzystać z  promocji na piwo za darmo w Biedronce, Lidlu i Kauflandzie i dorzucić do tego chipsy za darmo w tych samych sieciach.

Na 31 grudnia 2020 nie przewidziano jednak odstępstwa od przepisów i godziny dla seniorów będą w Sylwestra obowiązywać. Do sklepów będzie można wejść między 10:00 a 12:00 tylko po osiągnięciu odpowiedniego wieku lub w sytuacji nagłej życiowej potrzeby.

RadioZET.pl