Zamknij

Czy uda się kupić konsolę na prezent na komunię? Zapytaliśmy o dostępność

Michał Tomaszkiewicz
28.04.2021 17:20
Xbox series X
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Pierwsza komunia to nie tylko przeżycie duchowe – to także świecka tradycja obsypywania dzieci prezentami. Niemal obowiązkowym elementem na liście darów jest konsola do gier. Sytuacja jest jednak trudna, jako nowa generacja sprzętu, czyli PlayStation 5 i Xbox serii X i S wciąż są w sklepach rzadkimi bywalcami. Czy sytuacja zmieni się w maju, przed komuniami?

  1. Dostępność konsol na komunie. Czy da się kupić PlayStation 5 lub Xbox serii X/S?
  2. PlayStation 5 a Xbox serii X i S. Czym się różnią, którą warto kupić?

PlayStation 5 oraz Xbox serii X i S zostały zaprezentowane w listopadzie 2020 roku. Od premiery minęło więc już pół roku, zdobycie konsoli w Polsce wciąż jednak graniczy z cudem. Sprzęt, który trafia do sklepów, jest błyskawicznie wykupywany – i to mimo oferowania go w zestawach podnoszących często cenę nawet o 1000 zł.

Dzięki odmrożeniu przez rząd części gospodarki pierwsze komunie będą mogły odbyć się w maju. Stawia to rodziców i chrzestnych w trudnej sytuacji: wypada sprezentować konsolę, ale nie wiadomo, czy się to uda. O dostępność PS5 i Xbox serii X/S zapytaliśmy więc Sony i Microsoft. Na promocje związane z komuniami nie ma raczej co liczyć.

Dostępność konsol na komunie. Czy da się kupić PlayStation 5 lub Xbox serii X/S?

Komunie w maju 2021 roku mogą przejść do historii jako pierwsze od dłuższego czasu bez przygotowanych z tej okazji promocji na konsole. Obecne na rynku od 8 lat konstrukcje Xbox One oraz PlayStation 4 są u kresu swoje życia: nowe tytuły coraz częściej będą pojawiać się tylko na nowsze wersje sprzętu, ich kupno jako prezent szybko może stać się problemem.

Lata świetności czeka za to konsole PlayStation 5 oraz Xbox serii X i S. Jeśli sprzęt prezentowany na komunię ma służyć lata, powinno się sięgnąć właśnie po jedną z nich. Na dobrych chęciach może się jednak skończyć: ani Sony, ani Microsoft nie miały dobrych wiadomości w odpowiedzi na dostępność konsol w maju 2021.

Producent PlayStation 5 odmówił odpowiedzi na pytanie o dostępność konsoli w Polsce, co samo w sobie jest dobitną odpowiedzią. Sony „nie udziela komentarza na temat dostępności konsol PlayStation 5”. Można się więc spodziewać, że jeśli sprzęt pojawi się w sklepach, to będzie go mało i trzeba będzie wydać na zakup więcej, niż wynosi sugerowana przez producenta cena detaliczna.

Podobnie lakoniczną odpowiedź na pytanie o dostępność konsol otrzymaliśmy także od Microsoftu.

Microsoft dokłada należytej staranności, by zapewnić odpowiednią podaż sprzętu na wszystkie rynki. Wiele zależy od detalistów.

komunikat Microsoft

Także i w tym przypadku nie należy się więc spodziewać, że uda się skorzystać z promocji i kupić konsolę w niższej cenie. Xbox serii X i S jest łatwiejszy do zdobycia niż PlayStation 5, ze znalezieniem i zakupem sprzętu, szczególnie w tańszej wersji, nie powinno być więc tak wielu kłopotów, jak z konsolą Sony. Wybór strony w trwającej od lat wojnie konsolowej wiąże się konsekwencjami: część gier i usług dostępna jest na jednej platformie, część na drugiej. O czym pamiętać, wybierając sprzęt?

PlayStation 5 a Xbox serii X i S. Czym się różnią, którą warto kupić?

Większą estymą wśród graczy cieszy się konsola PlayStation 5: Sony dba, by na platformie ukazywało się wiele gier na wyłączność. Często są to wielkie hity, zdobywające tytuły najlepszych gier danego roku.

Dodatkowym bonusem, dostępnym tylko w Polsce, jest uruchomiona w kwietniu 2021 usługa PlayStation Plus Video Pass. Przez rok całkowicie za darmo oglądać będzie można dzięki niej filmy i seriale z wytwórni Sony, znanej z produkcji światowych przebojów.

Sony w czasie pandemii rozdawało też gdy za darmo – do 15 maja 2021 roku do swojego konta bez żadnych opłat można przypisać Horizon Zero Dawn. W ramach zaś usługi PlayStation Plus Sony co miesiąc udostępnia dwie-trzy gry, które można dodać do biblioteki i grać w nie, dopóki posiada się ważną subskrypcję.

Konsola PlayStation 5 dostępna jest w dwóch wersjach: tańszej, wycenionej teoretycznie na 1849 zł, która nie posiada napędu optycznego, oraz droższej, z czytnikiem Blu-ray, za którą według producenta zapłacić trzeba 2299 zł. Pod względem działania obie są jednakowo szybkie. W cenie sugerowanej nie sposób ich jednak kupić – sklepy sprzedają je w zestawach z grami i akcesoriami, przez co koszt zakupu sięga, a nawet przewyższa 3000 zł.

Microsoft konsolę Xbox serii X i S widzi bardziej jako element domowego centrum rozrywki. Dwie wersje nowej konsoli Xbox, seria X i seria S, znacznie różnią się od siebie pod względem możliwości i ceny.

Xbox serii X to droższa i szybsza konsola, wydajnością porównywalna z PlayStation 5. Ma napęd Blu-ray i według oficjalnego cennika powinna kosztować 2249 zł. Xbox serii S to z kolei propozycja budżetowa: w sklepach – w tym supermarketach – można ją zdobyć za 1349 zł. Konsola jest mniej wydajna i za kilka lat może się okazać, że nie wszystkie nowe gry będą na niej działać w pełni (na pewno nie będzie można korzystać z Ray Tracingu w czasie rzeczywistym), kompatybilność wychodzącym na platformę tytułami jest jednak gwarantowana.

Podobnie jak Sony, także i Microsoft oferuje subskrypcję dającą dostęp do gier – tyle tylko, że na nieco innych zasadach. W ramach Xbox Game Pass można korzystać do woli z kilkuset tytułów, a do katalogu część dużych premier (w tym także te na wyłączność dla XBoksa) dodawane są w dniu premiery.

W abonamencie oferowana jest także sama konsola. Xbox All Access, dwuletnia subskrypcja o wysokości 109 zł miesięcznie, daje natychmiastowy dostęp do konsoli Xbox serii S (po 24 miesiącach przechodzi ona na własność użytkownika) wraz z usługą Xbox Game Pass.

Na komunijny prezent nieco najłatwiej będzie zapewne kupić Xbox serii S. Konsole Xbox serii X i PlayStation 5 wykupywane są przez dorosłych graczy, więc nawet jeśli pojawią się w sklepach w okolicach komunii, to do zdobycia ich będzie duża konkurencja.

RadioZET.pl