Zamknij

Czy trzynaste i czternaste emerytury będą także w 2021 roku?

20.10.2020 14:32
Emerytka licząca monety
fot. Shutterstock

Z powodu deficytu budżetowego los trzynastej i czternastej emerytury w 2021 roku nie jest wcale pewny. Światło na przyszłość dodatkowych świadczeń rzucił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

500 plus jest coraz częściej kwestionowane, pojawiają się też pytania, czy budżet państwa stać na inne świadczenia socjalne, takie jak trzynastki i czternastki dla emerytów. Z powodu zaangażowania w pomoc dla przedsiębiorstw dotkniętych walką z COVID-19 oraz spodziewanego spadku przychodów w kasie państwa zabraknie ponad 100 mld złotych.

Rząd zarzeka się co prawda, że nie ma planów wstrzymywania programów socjalnych, te deklaracje zostaną jednak zweryfikowane przez rzeczywistość. W propozycjach słychać między innymi o wypłacaniu 500 plus tylko osobom pracującym i wstrzymaniu wypłat trzynastek i czternastek dla emerytów. O tym ostatnim pomyśle wypowiedział się Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Trzynaste i czternaste emerytury w 2021 roku. Będą, czy zostaną zlikwidowane?

Z powodu kryzysu rząd szuka oszczędności gdzie tylko się da. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasach mają być na przykład przeprowadzone zwolnienia w administracji.

Zobacz także

Takie działania wzbudzają ogromny niepokój wśród osób, które pobierają świadczenia z budżetu. O ile podstawowe z nich są gwarantowane, o tyle dodatkowe mogą okazać się zbytnim ciężarem dla wydrenowanego budżetu.

Zobacz także

Dla emerytów rząd ma jednak dobrą wiadomość, przekazaną za pośrednictwem „Super Expressu”.

Będą trzynastki i czternastki dla seniorów w 2021 roku. Pragnę uspokoić miliony seniorów w tej sprawie, niech się nie boją! Pieniądze z trzynastek będą na wiosnę przyszłego roku, a z czternastek najpewniej w listopadzie.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej

Polityk zapewnił, że trzynasta emerytura powinna być wypłacana w maju 2021, czternasta zaś zostanie przekazana seniorom w listopadzie tego roku. W obu przypadkach świadczenie ma wynieść 1300 zł, a więc o 100 zł więcej, niż w 2020 roku.

W trakcie przyznawania dodatkowych świadczeń będzie obowiązywał próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Osoby z niższymi emeryturami i rentami otrzymają całe 1300 zł, osoby z wyższymi wypłatami mogą liczyć na trzynastki i czternastki odpowiednio pomniejszone.

RadioZET.pl/Super Express