Zamknij

Czy rząd powinien budować płot przeciw afrykańskiemu pomorowi świń?

Olga Papiernik
29.05.2018 10:16
dziki na żerowisku
fot. ALBIN MARCINIAK / EAST NEWS

W tym tygodniu spotkam się z ministrem rolnictwa oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji, by rozstrzygnąć, czy rząd powinien budować płot przeciw afrykańskiemu pomorowi świń (ASF), czy nie - powiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk we wtorek w audycji radiowej Jedynki pytany, czy powstanie płot przeciw ASF stwierdził, że to "trudno powiedzieć". - Premier zażyczył sobie, by ministrowie, którzy mieli różne opinie na ten temat spotkali się i podjęli decyzję ostateczną - dodał, doprecyzowując, że chodzi o resorty rolnictwa, środowiska oraz spraw wewnętrznych.

- Jako minister środowiska miałem wątpliwości co do zgodności z prawem europejskim - żebyśmy nie musieli się później tłumaczyć z tego, że blokujemy migracje zwierzyny - powiedział. Tłumaczył, że były też wątpliwości co do skuteczności tego płotu na obecnym etapie, ponieważ ogniska ASF są już w połowie Polski - jeśli chodzi o dziki. - Wobec tego nie wiem, czy odgradzanie się będzie skuteczne - dodał.

Kowalczyk stwierdził, że płot przeciw ASF miał sens, ale na - samym początku, czyli jakieś trzy czy cztery lata temu. - Teraz oczywiście mógłby pomóc, natomiast nie wiem, czy koszty, nie tylko finansowe, ale i przyrodnicze budowania takiego płotu są adekwatne do ewentualnych korzyści wynikających z ograniczenia dzików - powiedział.

Pytany, czy będzie spotykał się w tym tygodniu z ministrem rolnictwa oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie, odparł: "tak". - Mamy rozstrzygnąć ten problem, czy ten płot będzie rząd budował, czy nie - mówił.

W ubiegły wtorek w porządku obrad Rady Ministrów były dwa punkty związane z budową zapory na wschodniej granicy Polski, która miałaby nas zabezpieczać przed migracjami dzików zarażonych ASF - projekt uchwały Rady Ministrów oraz projekt ustawy - dot. tej sprawy.

Jak poinformował wówczas premier Mateusz Morawiecki, - były głosy, które przemawiały za budową zapory przeciwko przedostawaniu się dzików zarażonych ASF, a były też głosy takie, że ważniejsze są inne działania. - Podjęliśmy decyzję, że w ciągu siedmiu dni zbierzemy zespół złożony z kilku ministrów, (...) żeby przedyskutować to, z uwzględnieniem pewnych dodatkowych analiz - mówił.

Szef rządu powiedział, że Rada Ministrów - postara się to w najbliższych 2-3 tygodniach zamknąć.

Zobacz także

W tym roku stwierdzono osiem ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce. W ubiegłym roku było ich 81.
ASF występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania zarazy wykryto w Polsce 2166 przypadków u dzików oraz 112. ognisk u świń. Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

PAP/Katarzyna Fiuk/OP