Zamknij

Czy rząd obniży swoje pensje? Michał Dworczyk w Gościu Radia ZET

15.06.2020 11:01
Czy rząd obniży swoje pensje? Michał Dworczyk w Gościu Radia ZET
fot. Adam Guz/KPRM (ilustracyjne)

Czy członkowie rządu Mateusza Morawieckiego zamierzają obniżyć sobie pensje w geście solidarności z Polakami, którzy ucierpieli podczas pandemii? Do tej kwestii odniósł się w Gościu Radia ZET Michał Dworczyk, poseł PiS i szef kancelarii premiera. 

Pandemia koronawirusa spowodowała "zamrożenie" gospodarki na wiele tygodni w Polsce, ale również w wielu innych państwach świata. W niektórych rządzący zdecydowali się obniżyć swoje pensje w geście solidarności z reszta społeczeństwa - zwłaszcza tymi, którzy stracili najbliższych, zdrowie czy pracę podczas walki z wirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19

Na taki ruch zdecydował się na przykład rząd Nowej Zelandii. O podobną inicjatywę w Polsce został zapytany Michał Dworczyk, poseł PiS i szef kancelarii premiera w Gościu Radia ZET.

Rząd obniży swoje pensje?

Beata Lubecka, prowadząca audycję, zapytała Dworczyka czy rząd Morawieckie obniży swoje wynagrodzenia podczas pandemii. Z ust szefa kancelarii premiera nie padła jasna deklaracja - zamiast tego przypomniał o ostatniej obniżce wynagrodzeń parlamentarzystów i ministrów.  

Zobacz także

Przypomnę, że w zeszłej kadencji, czyli stosunkowo niedawno uposażanie parlamentarzystów, a co za tym idzie absolutnej większości ministrów i wiceministrów zostały obniżone

Michał Dworczyk

Poseł PiS przypomniał również o kwotach, jakie szefowie resortów i ministrowie zarabiają w gabinecie Mateusza Morawieckiego. 

Wiceminister zarabia około 6,5 tysiąca złotych, minister zarabia - mówię to z pamięci, dlatego proszę mnie nie chwytać za słowa, te dane są ogólnodostępne - około 8,5 tysiąca złotych. Jeżeli minister poza pracą w rządzie i jest parlamentarzystą, to jest kwota około 10 tysięcy złotych

Michał Dworczyk

Szef kancelarii premiera potwierdził, że sam otrzymuje miesięcznie wynagrodzenie w wysokości około 10 tys. złotych miesięcznie.

Co z oświadczaniem majątkowym żony Morawieckiego?

Dworczyk w Gościu Radia ZET mówił również o oświadczeniach majątkowych najbliższych polityków. 

W Trybunale Konstytucyjnym utknęła ustawa dotycząca jawności majątków rodziny najważniejszych urzędników państwowych. Do TK skierował ją w październiku ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj podcastu

Zobacz także

- Wtedy, kiedy wejdzie takie prawo w życie. Ustawa, którą przyjęła obecna większość parlamentarna, jest w tej chwili w Trybunale Konstytucyjnym – mówił Dworczyk. Jego zdaniem oświadczenie majątkowe żony premiera Mateusza Morawieckiego zostanie opublikowane, kiedy tylko wspomniana ustawa wejdzie w życie. 

W związku małżeńskim mąż to mąż i ma swoje życie i zobowiązania a kobieta to kobieta i również ma swoje zobowiązania. To nie jest tak, że mąż może nakazać coś żonie a żona mężowi

Michał Dworczyk

RadioZET.pl