Zamknij

Czy rok 2018 przesądzi o losie Europy?

Olga Papiernik
10.01.2018 23:30
Czy rok 2018 przesądzi o losie Europy?
fot. PAP Foto

- Rok 2018 przesądzi o losie Europy - ocenił w środę w Berlinie premier Węgier Viktor Orban na forum z udziałem liderów największych firm niemieckich. Jego słowa przekazał agencji MTI rzecznik premiera Bertalan Havasi.

Orban podkreślił, że należy uratować system Schengen, - jeśli chcemy utrzymać, a nawet zwiększyć naszą zdolność do konkurencji.
- Europa Środkowa musi odrobić poważne zaległości w sferze infrastruktury, jest w tym obszarze jeszcze wiele do zrobienia. Potrzebujemy środków na budowanie nowych dróg czy rurociągów. Jeśli Unia Europejska nie będzie mogła udzielić wsparcia finansowego, zwrócimy się do Chin - powiedział Orban.
Węgierski premier zaznaczył też  w relacji Havasiego, że państwa Grupy Wyszehradzkiej nadzwyczaj dynamicznie się rozwijają i w 2030 r. będą płatnikami netto w budżecie UE. - W 2030 r. Unię Europejską będą finansować w większości Niemcy i państwa wyszehradzkie - powiedział.
Havasi podkreślił, że firmy uczestniczące w forum WWG, na którym przemawiał Orban, mają łącznie roczne obroty wysokości prawie 800 mld euro, co jest sumą około 7-krotnie wyższą od węgierskiego PKB, i zatrudniają około 3 mln osób.
PAP/Małgorzata Wyrzykowska/OP