Zamknij

Czy rodzice przestaną płacić za spanie przy szpitalnych łóżkach?

Olga Papiernik
15.03.2018 10:29
szpitalne lóżko
fot. East News

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski chce, by spanie przy szpitalnych łóżkach było bezpłatne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

O uregulowanie tej kwestii od dawna apeluje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Kilkakrotnie wnioskował do ministra zdrowia o zniesienie przepisów pozwalających na pobieranie opłat lub chociaż ich ujednolicenie. W odpowiedzi na ostatnie wystąpienie resort zasugerował, by RPD zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta. To dobry adres, ponieważ Bartłomiej Chmielowiec popiera ten postulat - podaje Termedia. 

W grudniu, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówił, że opiekunowie powinni zostać zwolnieni z ponoszenia kosztów pobytu przy hospitalizowanym dziecku. Okazuje się, że obaj rzecznicy mają sojusznika w ministrze zdrowia Łukaszu Szumowskim. Również jego zdaniem obciążanie rodziców tymi kosztami jest niedopuszczalne. Zapowiedział uporządkowanie tej kwestii. Resort chce jasno określić, za co nie wolno pobierać opłat - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że dziś przepisy na to pozwalają.

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w artykule 33 mówi o tym, że pacjent w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami, czyli np. z rodzicami, ale artykuł 35 tej ustawy podaje także, iż pacjent musi ponieść koszty pobytu tych osób w placówce zdrowotnej, jeżeli ich pobyt wiąże się z kosztami poniesionymi przez stacjonarny zakład opieki zdrowotnej.

Wysokość opłaty rekompensującej koszty, o których mowa ustala kierownik zakładu.

KL,DGP/Dz. U./Termedia/OP