Zamknij

Nadal opłaca się studiować? 8 na 10 absolwentów znajduje pracę

25.11.2019 13:49
Czy opłaca się studiować? Po jakich kierunkach można zdobyć pracę? [RAPORT]
fot. Shutterstock/Matej Kastelic (ilustracyjne)

Rośnie liczba absolwentów, którzy po studiach znajdują zatrudnienie. Statystycznie 83 procent z nich ma pracę. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

82 procent absolwentów uczelni wyższych w Unii Europejskiej znajduje pracę po skończonych studiach. To lepszy wynik niż jeszcze 6 lat temu, kiedy co czwarty absolwent nie mógł znaleźć pracy. Z danych Eurostatu wynika, że zatrudnienie wśród absolwentów wzrasta od pięciu lat.

Skąd ta zmiana? Eksperci Personnel Service wskazują, że zmiany na rynku pracy związane między innymi z postępującą automatyzacją powodują, że w wielu branżach przybywa stanowisk wymagających wysokich kwalifikacji. 

Zobacz także

Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service jest zdania, że mając na uwadze powyższe dane, studiowanie nadal będzie opłacalne. Jak dodaje „rynek pracy wkracza w erę wysokich kwalifikacji”, a proste prace, niewymagające specjalizacji, przejmowane będą przez roboty.

Na gwarancję zatrudnienia po studiach najprędzej można liczyć w Czechach, Holandii, Austrii i w Szwecji – tam współczynnik zatrudnienia sięga nawet 96 procent. Na zatrudnienie mogą liczyć także Niemcy, którzy po studiach mają podobne szanse na zatrudnienie jak polscy studenci.

W Polsce, po studiach najłatwiej na rynku pracy mają absolwenci kończący uczelnie wyższe w Warszawie – 93 procent znajduje zatrudnienie. W województwie opolskim i wielkopolskim 87 procent studentów dostaje pracę po studiach, a w małopolskim i podlaskim 86 procent. Najtrudniejszą sytuację mają studenci w województwie podkarpackim i świętokrzyskim – 7 na 10 znajduje pracę.

Zobacz także

Jaki kierunek studiów wybrać?

Jak wynika z raportu Personnel Service, popyt na absolwentów na rynku pracy wpierany jest przez rewolucję technologiczną. To jasny sygnał dla przyszłych pracowników: pracodawcy szukają specjalistów. Z raportu CFA Society Poland i SpotData wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób z tytułem magistra lub stopniem doktora w instytucjach finansowych wzrosła z 21 procent do 32.

Instytucje finansowe to coraz częściej firmy technologiczne. Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań to między innymi dla banków już nie tylko gwarancja sukcesu, ale coraz częściej kluczowy element rozwoju. Dlatego specjaliści, którzy mają kompetencje, żeby wymyślić, wdrożyć czy utrzymać innowację, są na wagę złota 

– mówi Krzysztof Jajuga, profesor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Prezes Zarządu CFA Society Poland.

Trend na ścisłe kierunki potwierdzają wybory abiturientów. Resort nauki podsumował tegoroczną rekrutację na studia wyższe. Informatyka, psychologia i zarządzanie - oto najpopularniejsze kierunki studiów podczas rekrutacji na rok akademicki 2019/2020. Eksperci wskazują, że rosnące znaczenie osób z wysokimi kompetencjami to trend, który w kolejnych latach będzie się umacniał.

Zobacz także

RadioZET.pl/Personnel Service