Zamknij

Koronawirus. Czy markety budowlane zostaną zamknięte?

31.03.2020 16:38
Czy markety budowlane są otwarte? Castorama. Obi. Leroy Merlin
fot. Helga Smith/Shutterstock (ilustracyjne)

Z początkiem kwietnia rząd nałoży na sklepy i markety budowlane nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Nie będzie można w nich zrobić zakupów w weekendy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Stan epidemii zostanie zaostrzony w Polsce wraz z 1 kwietnia 2020 roku - ogłosił to premier na wtorkowej konferencji prasowej. Nowe obostrzenia dotyczą przede wszystkim handlu.

Czy markety budowlane będą otwarte?

Jak podał szef rządu Mateusz Morawiecki, sklepy i markety budowlane pozostaną otarte w dni powszednie (poniedziałek-piątek). Jednak wielkopowierzchniowe sklepy budowlane zostaną zamknięte na weekendy.

Zobacz także

W weekendy zamknięte zostaną również wszystkie sklepy budowlane, pozostawiamy natomiast otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie - tak jak do tej pory - ze względu na konieczność zaopatrywania się w środki higieny osobistej czy oczywiście w artykuły spożywcze

Mateusz Morawiecki

Po wprowadzeniu wcześniejszych obostrzeń, wszystkie swoje sklepy w Polsce zamknęła IKEA. Na podobny krok nie zdecydowała się Castorama. Część internautów i związkowców zarzucała sieci marketów budowlanych, że zachęca klientów do gromadzenia się, co stoi w sprzeczności z zaleceniami rządowymi. 

Castorama odpowiadała, że sieć posiada przestronne sklepy, a ich otwarty układ pozwala na swobodne poruszanie się bez potrzeby kontaktu z innymi osobami. "Funkcjonujemy jako "apteki dla domu", co oznacza, że nasi klienci wybierający opcję zakupu bezpośredniego powinni mieć uzasadnioną potrzebę odwiedzenia sklepu" - przekazała Castorama.

Koronawirus. Castorama oblegana pomimo epidemii. "Apteka dla domu"

Nowe obostrzenia z powodu koronawirusa

Od 1 kwietnia do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

Na przykład jeśli w danym sklepie jest 5 kas, to maksymalnie w budynku może znajdować się 15 osób. 

W godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Ponadto piesi powinni zachować co najmniej 2 metry odległości od siebie. 

Najnowsze obostrzenia mają obowiązywać do 14 kwietnia.

RadioZET.pl/PAP