Zamknij

Czy kredyty będą jeszcze tańsze, bo dojdzie do obniżenia stóp procentowych?

Olga Papiernik
10.12.2018 13:16
zwinięty banknot
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Okres rekordowo niskich stóp będzie się przedłużał. Zaskakująco niska inflacja i obawy, że nadejdzie spowolnienie gospodarcze powodują, że pojawia się temat nawet dalszej obniżki stóp procentowych przez RPP.

RPP po raz kolejny nie zmieniła stóp procentowych, co nie było żadnym zaskoczeniem. Według najnowszych danych GUS inflacja spadła do 1,2 proc., co było zaskoczeniem dla większości ekonomistów.

Grudniowa inflacja też może być niska. Ceny ropy naftowej na świecie bardzo spadły, co nie przełożyło się jeszcze w takim stopniu na ceny paliw na polskich stacjach benzynowych. To dopiero powinno nastąpić.

- Spadające ceny na stacjach paliw powinny wpłynąć hamująco na wzrost inflacji - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Przy kolejnych posiedzeniach RPP, dotyczących stóp procentowych, prawdopodobnie istotny okaże się temat obaw o skutki spowolnienia gospodarczego. I to nie tylko w kontekście spadków w UE.

- Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu po raz pierwszy od 2014 r. spadł poniżej 50 proc., a to oznacza, że ponad połowa menedżerów spodziewa się ochłodzenia koniunktury - mówi ekspert z XTB.

Gdy koniunktura zacznie spadać, a inflacja będzie niska, tym bardziej może być istotne obniżenie stóp procentowych, aby był to impuls pobudzający polską gospodarkę.

- Powinniśmy się przyzwyczajać, że ten rekordowo długi okres niskich stóp procentowych będzie się nadal wydłużał - ocenia P.Kwiecień.

MarketNews24/OP