Zamknij

Czy kasjer ma obowiązek wydać resztę?

22.02.2020 17:13
Czy kasjer ma obowiązek wydać resztę?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

"Nie mam wydać reszty" - takie słowa klienci często słyszą podczas płacenia gotówką. Czy sprzedawcy mają obowiązek wydania reszty?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pomimo że płatności bezgotówkowe są w Polsce coraz popularniejsze, to nadal w wielu miejscach można zapłacić tylko monetami i banknotami. Największy problem jest z wysokimi nominałami. Często zdarza się, że sprzedawcy nie zgadzają się na taką płatność, ponieważ nie będą mieli z czego wydać reszty.

Niektórzy zirytowani klienci uważają, że to obowiązek sprzedawcy. Czy mają rację?

Zobacz także

- Żadna regulacja nie nakłada na sprzedawcę obowiązku posiadania środków służących wydawaniu reszty, wynika to raczej ze zwyczaju oraz pro-konsumenckiego podejścia do kupujących, sprzedawca powinien zagwarantować też możliwość innej formy uregulowania płatności - wyjaśnił Mateusz Kozieł, radca prawny z kancelarii Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych w Krakowie, w rozmowie z portalem WP.pl.

Podkreślił, że to kupujący powinien mieć przy sobie odpowiednio odliczoną kwotę pieniędzy, kiedy decyduje się na zakup.

Dosłowna analiza regulacji prawa cywilnego wskazuje, że kupujący powinien mieć w każdym wypadku odliczoną kwotę przeznaczoną na zakupy oraz ma obowiązek uregulować całość należności - sprzedawca nie może przy tym odmówić przyjęcia zapłaty, jeżeli klient reguluje ją w całości i ma ku temu stosowne środki

Mateusz Kozieł

"Jesteśmy przygotowani"

Sieci handlowe zapewniły, że nie obrażają się na klientów, którzy nie mają odliczonej kwoty przy kasie.

Zobacz także

- Nasi pracownicy sprzedaży są przygotowani na sytuacje, w których konieczne jest wydanie reszty. Kasetka umieszczona przy kasach fiskalnych jest zasilana pieniędzmi przeznaczonymi specjalnie na ten cel. Ponadto, jeśli w ciągu dnia wystąpi taka potrzeba, kasjer dodatkowo otrzymuje środki finansowe, które mają pomóc mu w wydawaniu reszty - wskazała Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego sieci sklepów Lidl, cytowana przez WP.pl.

Zdaniem sieci sklepów Żabka brak możliwości wydania reszty zdarza się rzadko.

"Brak reszty może sporadycznie zdarzyć się tuż po otwarciu sklepu oraz w sytuacjach, gdy klient chciałby zapłacić za zakupy na niewielką kwotę banknotem o wysokim nominale - komentuje biuro prasowe sklepu" - podało dla WP.pl biuro prasowe Żabki.

Łukasz Pawlicki z biura prasowego Kauflanda tłumaczył, że sprzedawca rozpoczynający zmianę zostaje wyposażony w kasetkę z pieniędzmi, zawierającą kwotą umożliwiającą mu swobodne wydawanie reszty od razu po rozpoczęciu pracy.

- Gdy w trakcie zmiany zdarzy się, że w kasetce pozostaną nominały uniemożliwiające wydanie reszty klientowi, pracownik kasy powiadamia o tym nadzór kasjerski. Wówczas inny pracownik obsługi sklepu dostarcza kasjerowi gotówkę umożliwiającą wydanie reszty klientowi - komentował Pawlicki w rozmowie z WP.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl