Zamknij

Czy ZUS ma z czego wypłacać emerytury? Urząd o swojej sytuacji finansowej

17.09.2021 15:50
Czy ZUS ma z czego finansować emerytury
fot. Marek BAZAK/East News

Czy składki, które pracownicy wpłacają do ZUS, są w stanie sfinansować bieżące wydatki urzędu, w tym wypłatę emerytur? Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował swoje finanse za ostatnie pół roku.

Emerytury będą wypłacane bez zakłóceń – wynika z informacji o kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pierwsze pół roku 2021. Plany pokrzyżować może jedynie brak rąk do pracy, który może być konsekwencją zapowiadanego przez prawników Zakładu strajk.

Czy seniorzy mają powody do obaw? Zakład zapewnia, że sytuacja finansowa jest stabilna.

ZUS o swoich finansach: sytuacja jest stabilna

Emerytury i inne świadczenia wypłacane przez ZUS finansowane są z bieżących wpływów do Zakładu. Pracownicy odprowadzający składki finansują niejako emerytury dzisiejszych seniorów. Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych „stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń – czerwiec osiągnął poziom 80,4 proc”.

 

To lepszy wynik, niż jeszcze na początku pandemii. ZUS wówczas zwalniał płatników ze składek lub nie wymagał płatności w terminie. Mało tego, wydatki były większe: urząd w ramach tarcz antykryzysowych wypłacał m.in. świadczenia postojowe. W pandemicznym, 2020 roku, stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek wyniósł 74,7 proc.

Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w pierwszym półroczu 2021 roku, mimo że nadal pod wpływem pandemii COVID-19, była zdecydowanie lepsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stopniowe znoszenie obostrzeń epidemicznych pozytywnie wpłynęło na wiele obszarów działalności gospodarczej. Poprawiła się również sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

ZUS dodał, że największe źródło przychodów FUS to składki na ubezpieczenia społeczne – w okresie styczeń–czerwiec ich kwota wyniosła 115,2 mld zł i była o 7,8 proc. wyższa od osiągniętej w analogicznym okresie 2020 r.

„Blisko 10,4 mld zł, które wpłynęły do FUS, pochodziły z budżetu państwa. Było to niemal o połowę mniej (48,5 proc.), niż w ubiegłym roku” – czytamy w komunikacie. Jak podaje Zakład, sytuacji finansowej FUS sprzyja także rosnąca liczba legalnie pracujących i płacących w Polsce składki cudzoziemców.

Na koniec czerwca 2021 r. w ZUS było zarejestrowanych 818 772 obcokrajowców, co oznacza wzrost o 35,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku oraz wzrost o 12,9 proc. w stosunku do stanu na koniec 2020 r. Najczęściej to Ukraińcy decydują się na pracę w Polsce (73,7 proc. wszystkich cudzoziemców na polskim rynku pracy).

RadioZET.pl/ZUS