Zamknij

Czy 7 stycznia to dzień wolny od pracy? Wyjaśniamy

05.01.2022 14:36
Czy 7 stycznia to dzień wolny od pracy
fot. Stockah/Shutterstock (ilustracyjne)

7 stycznia 2022 roku wiele urzędów i firm nie będzie funkcjonować, choć nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, kto może zapewnić sobie długi weekend i dlaczego.

7 stycznia dniem wolnym od pracy? Teoretycznie nie. Święto Trzech Króli 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy z mocy prawa. Wiele firm i urzędów ustawia jednak dzień wolny dla pracowników 7 stycznia 2022 roku. Dlaczego?

Wszystko za sprawą przepisów Kodeksu pracy. W świetle prawa pracownikom przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę, a takim był Nowy Rok 1 stycznia.

Czy 7 stycznia to dzień wolny od pracy?

- Dzień wolny za święto przypadające w sobotę, czyli w tym przypadku za Nowy Rok, pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym to święto wypada - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Z tego właśnie zapisu skorzystają m.in. urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy już od czwartku 6 stycznia 2022 roku rozpoczną długi weekend. Wiele prywatnych firm także „oddaje” pracownikom dzień wolny za 1 stycznia dzień po święcie Trzech Króli, zapewniając im tym samym długi weekend.

Warto pamiętać, że ustawowo dniem wolnym od pracy jest 6 stycznia 2022 roku. Tego dnia większość firm i urzędów pozostanie nieczynnych. Zamknięte będą także banki,  co wpłynie na czas realizacji przelewów.

RadioZET.pl