Zamknij

Czy 6 stycznia 2021 jest dniem wolnym od pracy?

30.12.2020 16:56
Czy 6 stycznia 2021 jest dniem wolnym od pracy?
fot. Brian A Jackson/Shutterstock (ilustracyjne)

Święto Trzech Króli, w 2021 roku wypada w środę. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy i nauki szkolnej? Prawo w tym temacie jest bardzo jasne.

6 stycznia to coroczne tradycyjne Święto Trzech Króli lub Objawienia Pańskiego. Tego dnia katolicy świętują trzy biblijne wydarzenia związane z życiem Jezusa Chrystusa: pokłon Mędrców ze Wschodu, który oddali oni nowo narodzonemu Chrystusowi w Betlejem, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud w Kanie Galilejskiej. Z kolei wyznawcy prawosławia obchodzą Epifanię, nazywaną również świętami Jordanu.

W Polsce tradycja obchodzenia 6 stycznia sięga wielu wieków wstecz. Obecnie święto obchodzone jest w ramach corocznego Orszaku Trzech Króli w największych miastach i mniejszych miejscowościach. Czy ten dzień jest wolny od pracy i nauki szkolnej?

6 stycznia 2021. Czy jest wolny od pracy i nauki?

Jak wynika z ustawy uchwalonej w 2010 roku, święto 6 stycznia jest wymienione w katalogu dni wolnych od pracy i nauki szkolnej. Jeśli to święto wypada w sobotę lub niedzielę, to przysługuje za nie dzień do odbioru w innym terminie.

Zobacz także

Ponadto 6 stycznia jest ustawowym dniem z zakazem handlu w większości sklepów, poza wyjątkami np. sprzedawania przez właściciela w punkcie handlowym. Jednak o zakupach w supermarketach czy galeriach handlowych można w tym dniu zapomnieć.

Z powodu, że w 2021 roku 6 stycznia wypada w środę, można zaplanować sobie długi weekend. Na przykład biorąc dwa dni wolnego 4 i 5 stycznia, można automatycznie przedłużyć sobie noworoczny weekend po Sylwestrze. Dokładając do tego kolejne dwa dni wolne 7 i 8 stycznia, można jeszcze bardziej przedłużyć okres wolny od pracy.    

6 stycznia był w Polsce dniem wolnym od pracy jeszcze w II RP i obowiązywał do 1960 roku. Wówczas władze PRL zniosły świętowanie Trzech Króli. Dzień ustanowiono wolnym od pracy ponownie dopiero w 2010 roku.

RadioZET.pl