Zamknij

Czy 11 listopada sklepy będą otwarte?

10.11.2020 16:29
Czy 11 listopada są otwarte sklepy? To Narodowe Święto Niepodległości
fot. De Visu/Shutterstock (ilustracyjne)

11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, to dzień wolny od pracy. Czy w najbliższą środę, pomimo święta, będzie można zrobić zakupy w większości sklepów?

11 listopada w tym roku będzie obchodzony w sposób szczególny. Powodem jest pandemia koronawirusa i kolejne rządowe obostrzenia, w odpowiedzi na gwałtowny wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Najbliższe Narodowe Święto Niepodległości, w 102. rocznicę przekazania przez Radę Regencyjną władzy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (co jest uznawane za symboliczny początek II RP), wypada w środę. Czy w tym dniu wszystkie sklepy będą otwarte? 

11 listopada 2020. Czy sklepy są otwarte?

W środę, 11 listopada sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Wynika to z zapisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wymieniono w niej listę dni świątecznych, w które bez względu na dzień tygodnia, objęte są restrykcjami w handlu.

Zobacz także

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku z pandemią koronawirusa i nowymi obostrzeniami, w galeriach handlowych otwarte są tylko sklepy spożywcze, drogerie, meblowe, oraz apteki i punkty usługowe, np. pralnie czy poczta.

Do 29 listopada br., w otwartych sklepach i na pocztowe o powierzchni nie większej niż 100 mkw. może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 mkw., w sklepach powyżej 100 mkw. – jedna osoba na 15 mkw.

Zobacz także

W sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych od poniedziałku do piątku nadal obowiązują godziny dla seniorów - od 10 do 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Ponadto we wszystkich tych placówkach jest wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk. 

RadioZET.pl/PAP