Zamknij

Czy 1 maja jest dniem wolnym od pracy?

28.04.2020 12:07
Czy 1 maja jest wolny od pracy?
fot. Odua Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Tradycyjne Święto Pracy w tym roku wypada w piątek 1 maja. Czy ten dzień będzie wolny od pracy?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tegoroczna majówka jest szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze wypada dokładnie w weekend (1 maja - piątek, 2 maja - sobota, 3 maja - niedziela), a po drugie - trwa pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia. 

Praktycznie wszystkie gałęzie gospodarki zostały objęte restrykcjami. Ponadto kadry wielu firm zostały wysłane do pracy zdalnej. 

Zobacz także

Czy w związku z tym 1 maja będzie dniem wolnym od pracy?

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy z 1951 roku (akt z nowelizacjami nadal obowiązuje), 1 maja to święto państwowe i dzień wolny pracy. Podobnie jak 3 maja, czyli Święto Konstytucji Trzeciego Maja, które w tym roku wypada w niedzielę. 

Z kolei Święto Flagi Państwowej - 2 maja - nie będzie dniem wolnym od pracy. To oznacza, że większość sklepów, punktów usługowych oraz firm pracujących w weekendy (i nie objętych ograniczeniami z powodu koronawirusa) powinna być wtedy otwarta.

Co ciekawe, na drodze specustawy o koronawirusie, prezes Rady Ministrów otrzymał prawo do ogłoszenia dnia wolnego od pracy podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Wystarczy w tej sprawie rozporządzenie premiera. 

Zobacz także

RadioZET.pl