Zamknij

Japończycy testowali czterodniowy tydzień pracy. Efekty zaskakują

05.11.2019 13:26
Czterodniowy tydzień pracy w Japonii. Eksperyment Microsoft
fot. Shutterstock/imtmphoto (ilustracyjne)

Kryzys wydajności może wynikać z tego, że pracujemy… za długo. Oto efekty eksperymentu przeprowadzonego przez Microsoft w Japonii. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Firma Microsoft przeprowadziła eksperyment na swoich pracownikach w japońskich oddziałach – wprowadziła czterodniowy tydzień pracy. Okazało się, że wydajność wszystkich 2300 pracowników przez 4 dni była większa, niż jakby pracowali w tradycyjnym – pięciodniowym trybie.

Gigant technologiczny odnotował prawie 40-procentowy wzrost wydajności pracowników po przeprowadzeniu tego eksperymentu. Taki test został przeprowadzony w sierpniu i trwał cały miesiąc. Eksperyment miał ocenić zalety skrócenia czasu pracy oraz promować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Udział w „teście” nie wiązał się z obniżką pensji. Spotkania i narady w firmie ograniczono do 30 minut, wzrosła natomiast liczba zdalnych konferencji.

Zobacz także

Wzrost wydajności to niejedyna korzyść. Firma zaoszczędziła na rachunkach za prąd i generowała mniej kosztów. Zdecydowana większość pracowników pozytywnie odniosła się do tej próby, a Microsoft planuje powtórzyć testy.

 

Jak przypomina agencja Bloomberga, Japonia zmaga się z niedoborami na rynku pracy w związku ze starzejącym się społeczeństwem. Japończycy są ponadto jednym z najbardziej przepracowanych narodów.

RadioZET.pl/PAP