Zamknij

Czternastki dla emerytów. Szwed: Sejm przyjmie ustawę w 2021 roku

15.12.2020 07:46
Co z czternastą emeryturą
fot. Marek BAZAK/East News

Sejm nie zdąży do końca roku przyjąć ustawy wprowadzającej czternastki dla seniorów. Czy ZUS wypłaci im świadczenia w 2021 roku?

Czternasta emerytura to jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości, która już niebawem zostanie zrealizowana. Rząd obiecuje wypłaty już w 2021 roku, ale ustawa jeszcze nie jest przyjęta.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapewniał w Sejmie, że parlament zajmie się zmianami w przepisach po nowym roku.

Czternastki dla emerytów. Kiedy ruszą wypłaty?

- Liczymy, że po nowym roku Sejm przyjmie ustawę o tzw. czternastej emeryturze. Zakładamy, że od 1 listopada 2021 r. świadczenie to będzie wypłacane, przy zachowaniu kryterium na poziomie 2900 złotych - powiedział w poniedziałek w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Zobacz także

Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej zapoznała się z informacją MRiPS na temat działań podejmowanych przez rząd na rzecz wsparcia osób starszych. Wiceminister Szwed mówił, że od przyszłego roku świadczenia wzrosną, a trzynastki i czternastki zostaną wypłacone. Dodał, że w 2020 roku prawie 10 mln osób otrzymało trzynastą emeryturę, której łączny koszt wyniósł 11,7 mld złotych.

Mamy już projekt rządowy, który został skierowany do Sejmu o tzw. czternastej emeryturze. Liczymy, że po nowym roku Sejm również ten projekt przyjmie. Zakładamy, że od 1 listopada 2021 roku czternasta emerytura będzie już wypłacana, przy zachowaniu kryterium a poziomie 2900 zł. Taka jest propozycja ze strony rządu 

Stanisław Szwed

Minimalna emerytura w 2021 roku wzrośnie o 50 złotych i wyniesie 1250 złotych. Tyle wyniosą też ekstra świadczenia dla seniorów: trzynastki i czternastki. Te pierwsze, każdy emeryt dostanie w tej samej kwocie.

Zobacz także

Nie każdy jednak będzie mógł liczyć na czternastkę, a jej wysokość będzie uzależniona od kwoty pobieranych świadczeń. Czternastki w pełnej wysokości mają otrzymać ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Osoby, które otrzymują wyższe emerytury, czternastki będą miały wypłacane na zasadzie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że ich czternastka będzie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP