Zamknij

Czternastki dla górników. Rekordowa kwota

14.02.2020 15:01
Czternastki dla górników. PGG wydała rekordową sumę
fot. 1968/Shutterstock (ilustracyjne)

Spółki węglowe wypłaciły w piątek pracownikom nagrody roczne, potocznie nazywane czternastkami. Bez względu na to górnicy np. z PGG domagają się podwyżki wynagrodzeń i grożą strajkiem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Największy koszt związany z wypłatą tzw. 14. pensji poniosła zatrudniająca prawie 42 tys. osób Polska Grupa Górnicza (PGG), która przeznaczyła na to świadczenie - wraz z narzutami pracodawcy - 389 mln zł.

W tym roku czternastka w PGG była wyjątkowo wysoka, powyżej średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Zobacz także

W listopadzie 2019 roku zarząd PGG przyjął postulat związków zawodowych, aby do podstawy naliczania nagrody wliczyć także gwarantowane dopłaty do dniówek, które - w wysokości zależnej od charakteru pracy - otrzymują górnicy za każdy przepracowany dzień.

Oznaczało to wzrost świadczenia o kilkaset zł na osobę. To wywołało sprzeciw związkowców, którzy apelowali o wyższe 14. pensje.

Będzie strajk górników?

Niezależnie od zakończonego porozumieniem sporu dotyczącego wypłaty czternastki, w PGG trwa spór płacowy, w którym podpisano protokół rozbieżności.

Związkowcy domagają się 12-procentowych podwyżek. Zarząd proponuje powrót do rozmów w lipcu, po ocenie wyników pierwszego półrocza. Spółka zapewnia, że jeżeli wypracowany zostanie zysk, to możliwy będzie także wzrost wynagrodzeń.

Zobacz także

Na poniedziałek związkowcy zapowiedzieli dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach PGG, na 25 lutego referendum strajkowe, a 28 lutego - manifestację w Warszawie.

Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Tauronu Wydobycie nie podali szczegółów dotyczących wypłaty 14. pensji, potwierdzając jedynie, że świadczenie to zostało w piątek wypłacone.

Jastrzębska Spółka Węglowa zapewnia, że pieniądze na nagrodę roczną nie pochodzą z funduszu stabilizacyjnego, z którego wkrótce spółka zamierza wykorzystać w sumie 700 mln zł. Pierwsza transza tej kwoty ma być wykorzystana na przełomie lutego i marca.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP