Zamknij

Czternasta emerytura. Maląg: większość seniorów otrzyma 1250 złotych

18.01.2021 11:39
Kiedy wypłata czternastek?
fot. Marek BAZAK/East News

Nie tylko trzynastki, ale i czternastki. W 2021 roku seniorzy będą mogli liczyć na ekstra świadczenie. Łącznie otrzymają dodatkowo nawet 2500 złotych.

Czternastki w kwocie minimalnej emerytury ruszają w 2021 roku. To dodatkowe świadczenie dla emerytów, którzy wzbogacą się łącznie nawet o 2500 złotych.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z PAP zaznaczyła, że większość seniorów otrzyma czternastkę w maksymalnej wysokości.

14. emerytura. Jaka kwota? Kiedy wypłata?

Rząd wielokrotnie zapewniał, że choć w dobie pandemii budżet ma spore wydatki, to nie zrezygnuje w wypłaty trzynastego świadczenia dla seniorów. Taka emerytura, co do zasady, wypłacana jest w kwocie minimalnego świadczenia, które w 2021 roku wzrosło do kwoty 1250 złotych.

W listopadzie 2021 roku seniorzy po raz pierwszy dostaną czternastki. Procedowany w parlamencie projekt ich wypłat zakłada, że czternaste świadczenia także będą równe wysokości najniższej emerytury, czyli 1250 złotych.

Czternastki w pełnej wysokości mają otrzymać ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Osoby, które otrzymują wyższe emerytury, czternastki będą miały wypłacane na zasadzie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że ich czternastka będzie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Czternasta emerytura będzie nowym, ważnym wsparciem finansowym, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Zależy nam na tym, żeby tym osobom żyło się lepiej, żeby miały więcej finansowych możliwości 

Marlena Maląg

Minister rodziny w rozmowie z PAP dodała, że 9,1 mln osób, zgodnie z szacunkami resortu, otrzyma dodatkowe świadczenie. - Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczył ok. 11,4 mld złotych" - przekazała Maląg.

RadioZET.pl/PAP