Zamknij

Czternasta emerytura. Maląg: pozostały dwa terminy wypłat

23.11.2021 08:12
Czternastka - terminy przelewów
fot. Marek BAZAK/East News

Czternasta emerytura trafiła już do większości seniorów wraz z listopadowym świadczeniem. ZUS zrealizuje jeszcze dwa przelewy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła terminy transferów.

Czternastka w 2022 roku po raz pierwszy zasiliła konta seniorów, choć niektórzy uprawnieni jeszcze poczekają na przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy seniorzy otrzymają takie świadczenie w kolejnych latach? Resort nie zaprzeczył, ani nie potwierdził planów przyjęcia podobnej ustawy w przyszłym roku.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła z kolei, że zostały jeszcze tylko dwie transze do wypłacenia w ramach tegorocznej czternastki: 25 listopada i 1 grudnia.

Czternastka na kontach seniorów najpóźniej 1 grudnia 2021 roku

9 mln emerytów otrzyma czternastkę, na którą ZUS przeznaczy 11 mld złotych – mówiła na antenie TVP Info szefowa resortu pracy i polityki społecznej. Ostatni przelew ZUS zrealizuje 1 grudnia 2021 roku.

O ile trzynastka wiosną trafiła do wszystkich emerytów, o tyle o tym, kto dostanie czternastkę, decydować będą dochody. Wyjaśniamy, na jakich zasadach przyznawane jest świadczenie.

Dla kogo czternastka?

Czternasta emerytura w przeciwieństwie do trzynastki nie trafi do wszystkich. W przypadku tego świadczenia obowiązuje próg dochodowy, który wyniesie 2900 zł brutto.

Nie oznacza to jednak, że senior, który każdego miesiąca otrzymuje hojniejszy przelew z ZUS, pożegna się z czternastką. Obowiązywać będzie zasada złotówka za złotówkę.  Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł. Jak szacuje resort rodziny, 8 mln osób załapie się na przelew w pełnej wysokości, co oznacza, że ich emerytury nie przekraczają kwoty 2900 zł brutto.

Resort przypomniał, że ZUS przeleje świadczenia z automatu. Urząd poinformował niedawno, że w sieci pełno jest oszustów chcących wyłudzić od seniorów dane pod pretekstem pomocy przy wypełnianiu wniosków o czternastkę.

RadioZET.pl/PAP