Zamknij

ZUS wypłaci czternastki. Kiedy seniorzy dostaną przelew?

12.10.2021 14:43
14. emerytura. Dla kogo
fot. Marek BAZAK/East News

Seniorzy w listopadzie mogą liczyć na zastrzyk gotówki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci czternastki. Wyjaśniamy kto, kiedy i ile dostanie w ramach dodatkowej emerytury.

Czternastki trafią na konta seniorów już w listopadzie 2021 roku. Resort rodziny i polityki społecznej szacuje, że świadczenie zasili portfele 9,2 mln osób.  – Przypominam, że nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu– podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

O ile trzynastka wiosną trafiła do wszystkich emerytów, o tyle o tym, kto dostanie czternastkę, decydować będą dochody. Wyjaśniamy, na jakich zasadach przyznawane jest świadczenie.

 Czternastka. Kto dostanie dodatkowe pieniądze w 2021 roku? 

- Wkrótce wypłacona zostanie czternasta emerytura, do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem – zapewnia szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Czternasta emerytura w przeciwieństwie do trzynastki nie trafi do wszystkich. W przypadku tego świadczenia obowiązuje próg dochodowy, który wyniesie 2900 zł brutto.

Nie oznacza to jednak, że senior, który każdego miesiąca otrzymuje hojniejszy przelew z ZUS, pożegna się z czternastką. Obowiązywać będzie zasada złotówka za złotówkę.  Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł. Jak szacuje resort rodziny, 8 mln osób załapie się na przelew w pełnej wysokości, co oznacza, że ich emerytury nie przekraczają kwoty 2900 zł brutto.

Resort przypomniał, że ZUS przeleje świadczenia z automatu. Urząd poinformował niedawno, że w sieci pełno jest oszustów chcących wyłudzić od seniorów dane pod pretekstem pomocy przy wypełnianiu wniosków o czternastkę.

 „Zakład przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem” – informuje ZUS.

RadioZET.pl/mat.pras