Zamknij

Czternasta emerytura zatwierdzona przez Sejm

21.01.2021 18:50
emerytura
fot. Marek BAZAK/East News

Czternasta emerytura, czyli dodatkowe, nadprogramowe świadczenie, będzie przysługiwać 9,1 mln osób. 7,9 mln otrzyma dodatkowe pieniądze w maksymalnej przewidzianej wysokości.

Emerytury w Polsce są niskie i nie ma co liczyć na to, że sytuacja ta się poprawi. Przez obniżenie wieku emerytalnego rząd przyspieszył nieuchronne: system czeka niewydolność ze względu na starzenie się społeczeństwa. Już na kilkanaście lat będzie zbyt mało osób w wieku produkcyjnym, żeby zapewnić wystarczające wpływy do wypłacającego świadczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS co prawda wyliczył, że będzie wypłacać emerytury w wysokości 9145 zł, jest to jednak pieśń odległej przyszłości, i wartość tych pieniędzy będzie wtedy niższa, niż dziś pobieranych świadczeń. Poprawę losu polskich seniorów miała zapewnić wypłata trzynastej i czternastej emerytury – mimo ciężkiej sytuacji budżetu, dodatkowe pieniądze dotrą do świadczeniobiorców także w 2021 roku.

Czternasta emerytura w 2021 roku. Jaka wysokość, kiedy wypłata?

Czternasta emerytura na 2021 rok została przyjęta przez Sejm niemal jednogłośnie: ustawę za dodatkowymi pieniędzmi dla emerytów i rencistów poparło 420 parlamentarzystów, 19 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Odrzucono poprawki opozycji, które zakładały przyznanie czternastej emerytury bez względu na wysokość otrzymywanego świadczenia. W rezultacie pieniądze otrzymają głównie osoby, które pobierają najniższe emerytury.

7,9 mln osób może liczyć na dodatkowe 1250 zł. Pozostali beneficjenci – 1,2 mln osób – otrzyma kwotę wyliczaną „złotówka za złotówkę”: za każdy 1 zł emerytury powyżej 2900 zł czternaste świadczenie będzie niższe właśnie o 1 zł. Osoby, które pobierają emeryturę w wysokości 4150 zł lub wyższą dodatkowych pieniędzy nie otrzymają.

Wypłata dodatkowego świadczenia będzie kosztować budżet państwa 11,4 mld zł. Pieniądze trafią do emerytów w listopadzie 2021 roku. Wcześniej, w marcu 2021, wypłacane będzie dodatkowe świadczenie nazwane trzynastą emeryturą.

RadioZET.pl/PAP