Zamknij

Emerytury. Rząd zmienił obietnice PiS w sprawie czternastek

10.12.2019 20:07
Czternasta emerytura w 2021 roku. Dla kogo? Rząd zmienił próg wypłaty świadczenia
fot. Timofey Zadvornov/Shutterstock (ilustracyjne)

Przez drobną zmianę w założeniach wypłaty czternastej emerytury w 2021 roku, świadczenie otrzyma mniej emerytów, niż zapowiadał to PiS w kampanii wyborczej. Może chodzić nawet o milion osób - podała Gazeta.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Czternaste emerytury w 2021 roku były jedną z obietnic złożonych przez Prawo i Sprawiedliwość przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.

W programie PiS zapisano, że dodatkowe świadczenie - obok wcześniej wprowadzonej na stałe trzynastej emerytury - będzie przysługiwać osobom, których emerytura nie przekracza 120 proc. średniej emerytury.

Zobacz także

"Z kolei program w całości obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy ok. 2900 złotych w 2021 r." - napisano w programie PiS. Partia rządząca szacowała, że z czternastki skorzysta nawet 90-95 proc. emerytów i rencistów. 

Obowiązywać ma również zasada "złotówka za złotówkę". Co to oznacza? Jeśli osoba uprawiona do świadczenia przekroczy ustalony próg o 100 złotych, otrzyma czternastkę o 100 złotych niższą.  

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

Kancelaria premiera zapowiedziała, że ustawa w sprawie trzynastych i czternastych emerytur zostanie uchwalona przez rząd przed końcem roku. W założeniach legislacyjnych Rady Ministrów znalazły się jednak zapisy różniące się od zapowiedzi PiS-u w kampanii.

Zobacz także

Jak podał portal Gazeta.pl, progiem dla wypłaty pełnej czternastej emerytury ma być kwota 2700 zł. Przypomnijmy, że w programie PiS-u była mowa o 2900 złotych. To oznacza, że rząd zmniejszył o 200 złotych próg dla otrzymania pełnego świadczenia. W rezultacie zwiększy się grupa emerytów i rencistów, którzy otrzymają mniejsze czternastki. 

W ten sposób rząd może zaoszczędzić nawet około 200 mln zł - podała Gazeta.pl. Z kolei według obecnej struktury wysokości emerytur wypłacanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ponad milion emerytów otrzyma niższe czternastki.

Według założeń legislacyjnych rządu, czternasta emerytura ma zostać wypłacona w listopadzie 2021 roku. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl